Győr;Maurer Dóra;

Magukkal ragadó sávok

NAGYSZABÁSÚ Maurer Dóra 85. születésnapja alkalmából nyílt kiállításon a művész egy kultikus alkotását eleveníti fel.

Színes sávok futnak egymás mellett, majd keresztezik egymást Maurer Dóra nagy méretű installációján, mely a győri Torula Művésztér csarnokában kapott helyet. A művész 85. születésnapja alkalmából nyílt tárlat Maurer négy évtizeddel ezelőtt készült alkotását eleveníti fel: 1982-ben megbízást kapott Dieter Bogner művészettörténésztől, hogy fesse ki az ausztriai Buchberg-kastély boltíves toronyszobájának falait a védjegyévé vált geometrikus vonalaival. A tárlaton látható még a Buchberg-projekthez kapcsolódó 1982-es grafikai mappa és a kastély festését bemutató 1983-as film is.

Maurer nemzetközi hírneve a nyolcvanas évek óta pedig csak növekszik: műveit London, Párizs és New York legjelentősebb múzeumaiban mutatták már be, 2019-ben pedig a Tate Modern rendezett önálló, retrospektív kiállítást az öt évtizedes múltra visszatekintő életművének – ezt a lehetőséget a magyar képzőművészek közül eddig csak ő kapta meg. Jelenleg Bécsben látható az Együtt című munkája, mely az osztrák főváros második legmagasabb épületét, a huszonhárom emeletes Ringturmot borítja. A színes vonalakból álló alkotás négyezer négyzetméter, a művész elmondása szerint az egymást keresztező színárnyalatok Közép-Európa sokszínűségére utalnak, a mű „a remény jelét küldi az országhatárokon túlra”.

De hol is látható a jelen kiállított installáció? Egész pontosan Győr gyárváros részén, a 136 éves szeszgyárban (mai nevén: Győri Szeszgyár és Finomító Zrt.), mely nemcsak a háromszázhúsz négyzetméteres alapterülete és tizenhárom méter belmagasságú kiállítótere miatt ideális a művészeti projektekhez, de a múltja miatt is. A gyár egykori tulajdonosa, August Lederer osztrák iparmágnás ugyanis igazi műpártoló volt, és szoros kapcsolatot ápolt a bécsi szecesszió művészeivel, Gustav Klimttel és Egon Schiele-vel is. Sőt, utóbbi gyakran fordult meg a tulajdonos győri otthonában, Lederer pedig a szeszgyár egyik csarnokát is Schiele rendelkezésére bocsájtotta, aki megfestette Lederer egyik fiát és a győri „Kecskelábú” hidat is. A Torula Művésztér neve pedig szintén az épület múltjához kapcsolódik: a hatvanas évek közepétől a kilencvenes évek elejéig itt működött az ország első ipari méretű torulaélesztő-gyára.

A helyszín viszont nemcsak tárlatoknak ad helyet, de hét egyéni és egy közösségi műtermet is biztosít a régió pályakezdő alkotóinak, valamint fiatal művészek tehetséggondozásával foglalkozik. A műtermeket pályázat útján lehet elérni, jelenleg nyolc fiatal alkotó dolgozik a művésztérben.

Infó

Maurer Dóra: Térfestés

Torula Művésztér

Győr, Budai út 7.

Megtekinthető: július 30-ig

szerdától péntekig 15.00-19.00

szombaton 11.00-19.00 

Maurer pólón

Az installációhoz kapcsolódva Garam Judit, a NUBU magyar divatmárka vezető tervezője limitált számú, négy különböző termékből álló kollekciót tervezett, melyeket szintén Maurer Dóra színes sávjai díszítenek. A NUBU korábbi kollekcióin is visszaköszöntek már magyar alkotók munkái, mint Fajó János, Nádler István és Reigl Judit művei. A mostani kollekció darabjai a kiállítás ideje alatt megvásárolhatók a Torula Művésztérben, a NUBU üzleteiben és webshopján.