merénylet;Japán;halálhír;Abe Sinzo;volt miniszterelnök;

2022-07-08 11:00:00

Belehalt sebesüléseibe Abe Sinzó volt japán kormányfő, akit egy kampánybeszéd közben lőttek le

A 67 éves politikus a leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnök volt Japánban.

Belehalt sebesüléseibe Abe Sinzó volt japán kormányfő, akit egy kampánybeszéd közben lelőttek a szigetország nyugati részén fekvő Nara városában – írja a BBC a japán közszolgálati műsorszolgáltatóra hivatkozva.

Abe Sinzó éppen kampánybeszédet tartott, amikor egy fehér arcmaszkot viselő férfi lelőtte. A támadót a helyszínen ártalmatlanították és letartóztatták. A hírek szerint a támadó, a 41 éves narai Jamagami Tecuja meg sem próbált elfutni. A merénylő állítása szerint "elégedetlen volt Abéval, ezért meg akarta ölni". Médiabeszámolók szerint a férfi korábban a haditengerészetnél szolgált, igaz, ennek tényét a védelmi minisztérium egyelőre nem erősítette meg.

A rendőrség később egy sajtótájékoztatón közölte, a merénylő azt mondta nekik, hogy „haragudott egy konkrét szervezetre”, amelynek meggyőződése szerint „Abe Sinzó is tagja volt”, ezért lőtte le. A kérdésre, hogy Jamagaminak szándékában állt-e megölni a volt kormányfőt, mindössze azt válaszolták, hogy a férfi elismerte, hogy lelőtte őt.

A rendőrség nem válaszolt az esemény biztonsági szintjét feszegető kérdésekre, mindössze annyit mondtak, hogy a felelős megállapításához előbb le kell folytatni a vizsgálatot.

A sajtótájékoztatón megerősítették, hogy a merénylő egy házilagos készítésű fegyvert használt a támadáshoz. Mint mondják, a támadónál tartott házkutatás során a merénylethez használt fegyverhez hasonló több fegyvert is lefoglaltak.

Nem árulták el azt sem, hogy találtak-e lövedékeket a helyszínen, csupán annyit mondtak, hogy a nyomozás folyamatban van.

Korábban Maszuzoe Joicsi volt tokiói kormányzó a Twitteren azt közölte, hogy a volt kormányfőnek leállt a szíve és a tüdeje. A BBC szerint Japánban ezt gyakran azelőtt rögzítik, hogy hivatalosan megerősítik a halálesetet.

A volt japán miniszterelnök életéért küzdő egyik orvos egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy Abe Sinzó elvérzett. Kórházba szállításakor már nem észleltek életjeleket, de négy és fél órán át küzdöttek az életéért, megpróbálták elállítani a vérzést, és vérátömlesztést is végrehajtottak, amelyhez több mint 100 egység vért használtak fel. A volt kormányfőnek már a gyilkosság helyszínén leállt a szíve és a légzése. Az egyik golyó a vállán sebesítette meg a volt miniszterelnököt, ezen kívül a nyakán kapott sebesülést, oly mélyen, hogy az elérte a szívét. Az orvos megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint a politikusnak két sebesülése volt, ezek valószínűleg lőtt sebek voltak, mindazonáltal nem találtak golyókat a testében a műtét során.

Abe Sinzó helyi idő szerint pénteken 17 óra 3 perckor halt meg.

Kisida Fumio jelenlegi kormányfő teljességgel megbocsáthatatlannak, a demokráciát érő aljas támadásnak nevezte a merényletet.

Számos vezető politikus reagált Abe halálhírére. Jun Szuk Jol dél-koreai elnök részvétét fejezte ki Japánnak, és „megbocsáthatatlan bűncselekménynek” nevezte a merényletet.

Olaf Scholz német kancellárt „mélyen elszomorította és megdöbbentette” az incidens. Hozzátette: Németország „Japán mellett áll ezekben a nehéz órákban”.

Joe Biden amerikai elnököt „megdöbbentette, felháborította és mélységesen elszomorította” az eset.

„Az Egyesült Államok Japán mellett áll a gyásznak e pillanatában. Őszinte részvétemet küldöm hozzátartozóinak” – írta közleményében az amerikai elnök.

Biden szerint Abe az Egyesült Államok és Japán közötti szövetség és a két nép közötti barátság kiemelkedő alakja volt. Mégis, mindenekelőtt őszintén törődött népével, és életét az ő szolgálatuknak szentelte – írta. „Még a támadás pillanatában is a demokrácia működésében vett részt” – tette hozzá.

„Bár sok részlet van, amelyet még nem ismerünk, azt tudjuk, hogy az erőszakos támadások semmilyen esetben sem elfogadhatók, és a fegyveres erőszak mindig mély sebet ejt az általa sújtott közösségeken.” – fogalmazott.

„Japán egy nagyszerű miniszterelnököt veszített el” – írta a Twitteren Emmanuel Macron francia elnök. Abe „az országának szentelte az életét, és a globális stabilitásért tevékenykedett” – tette hozzá.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter „sokkolónak” és „mélyen felkavarónak” nevezte a merényletet, Abét pedig egy „nagy víziójú vezetőnek” nevezte, aki „új magaslatokba helyezte a kapcsolatokat az Egyesült Államok és Japán között”.

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök megfogalmazása szerint Abe „Ausztrália egyik legközelebbi barátja volt a globális színtéren”, vezetése alatt pedig Japán „az egyik leghasonlóbb szellemiségű partnere lett Ausztráliának Ázsiában, ami egy máig is tartó örökség”.

Mario Draghi olasz kormányfőt „megdöbbentette a szörnyű támadás”, Abét pedig „a japán és a nemzetközi politikai élet elmúlt évtizedeinek nagyszerű szereplőjeként” írta le, ami „újító szellemének és reformvíziójának volt köszönhető”.

Boris Johnson távozó brit kormányfő úgy fogalmazott, az Egyesült Királyság Japán mellett áll ezekben a „sötét és szomorú időkben”.

Klaus Iohannis román elnök „a demokrácia és a multilateralizmus szilárd védelmezőjeként és igaz barátként” jellemezte Abét.

Recep Tayyip Erdogan török elnök „drága barátjának” nevezte a volt japán kormányfőt, és hozzátette, elítéli ennek a kegyetlen támadásnak a végrehajtóit”.

Részvétét fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök is. Putyin „kiváló államférfinak” nevezte Abét, aki sokat tett a jószomszédi kapcsolatokért országaik között. Mint írta, rendszeres kapcsolattartásaik során teljes mértékben megnyilvánultak a volt japán kormányfő „kiváló személyes és szakmai tulajdonságai”.

Narendra Modi indiai miniszterelnök úgy fogalmazott, nem talál szavakat, annyira megdöbbentette és elszomorította „egyik legkedvesebb barátja, Abe Sinzó tragikus halálhíre”. „Annak szentelte életét, hogy jobb hellyé tegye Japánt és a világot.” – tette hozzá.

Az indiai kormányfő egyúttal közölte, egynapos gyászt rendelnek el szombatra Abe halála miatt.

Caj Jing-ven tajvani elnök szerint „nem csak a nemzetközi közösség vesztett el egy fontos vezetőt, hanem Tajvan is elvesztette egy fontos és közeli barátját”.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnököt „mélyen megrázta” az Abe meggyilkolásáról szóló hír, és részvétét fejezte ki „a Lengyelországgal mindig nagyon kedves japán barátjuk” hozzátartozóinak.

Barack Obama volt amerikai elnököt „megdöbbentette és elszomorította, hogy megölték barátját, Abe Sinzót, akivel hosszú ideig dolgozott együtt”. Mint írja, a volt japán kormányfő „elkötelezett volt mind az Egyesült Államok és Japán közötti rendkívüli szövetség, mind hazája iránt, amelyet szolgált”.

Az Abét munkakapcsolat révén közelebbről ismerő Tony Abbott volt ausztrál kormányfő Japán „háború utáni legjelentősebb vezetőjeként” jellemezte őt.

„Ez egy szörnyű veszteség Japánnak, Ausztráliának és a világnak (...)” – tette hozzá.

Kína japán nagykövetsége szerint Abe hivatali ideje alatt hozzájárult a két ország közötti kapcsolatok javításához. A diplomáciai képviselet részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak. 

Abe Sinzó volt Japán leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke, és 2020-ban, második ciklusa után távozott a tisztségből. Mindazonáltal hatalmas befolyással bírt a jelenlegi kormányzatban is. Amikor például Oroszország megtámadta Ukrajnát, Abe volt az, aki kiállt, és kijelentette, Japánnak növelnie kell a katonai kiadásokat.

Japánban vasárnap tartanak parlamenti választást, amely előtt az előző és a jelenlegi kormányfőhöz, Kisida Fumióhoz köthető Liberális Demokrata Párt 20 százalék különbséggel vezet a népszerűségi listákon. Abe ezért tartott kampánybeszédet Nara városában. Látogatásának tényét csak tegnap késő éjszaka erősítették meg, egyelőre nem tudni, hogy miképp értesülhetett erről a merénylője. Szemtanúk elmondása szerint a férfi egy hosszú, házilagos készítésű puskával kétszer rálőtt hátulról a volt japán kormányfőre.

Mint azt a BBC megjegyzi, az ilyesféle erőszak rendkívül ritka Japánban.