;

Németország;Svédország;Finnország;ratifikáció;NATO-csatlakozás;

Vlagyimir Putyin kudarcáról beszélt Christine Lambrecht német védelmi miniszter a Bundestag ülésén

- Németország elsőként járult hozzá Finnország és Svédország NATO-csatlakozásához

A ratifikációs törvényt alig néhány óra alatt fogadta el a német törvényhozás mindkét kamarája, s ezt erős jelzésnek szánják a többi NATO-szövetségesnek.

A német szövetségi parlament, a Bundestag pártpolitikai oldalakon átívelő egyetértésben támogatta pénteken a finn és svéd NATO-csatlakozást. A kormánypártok - szociáldemokraták (SPD), Zöldek, liberálisok (FDP) - mellett a legnagyobb ellenzéki erő, a CDU/CSU frakciója és a jobbközép pártszövetségtől jobbra álló AfD legtöbb képviselője is megszavazta az előterjesztést.

Alig néhány órával később a tartományi kormányokat összefogó Bundesrat is nagy többséggel jóváhagyta a NATO-bővítésről szóló ratifikációs törvényt. A parlamenti eljárást így sikerült egy nap alatt lebonyolítani. A Bundesrat közleménye szerint ez a rendkívüli gyorsaság „erőteljes jelzés minden szövetségesnek”. Németország, az első tagállam, amely jogilag is elfogadta a katonai szövetség bővítését.

Christine Lambrecht védelmi miniszter a szövetségi parlamentben elmondott beszédében kifejtette, a két ország felvétele a szövetségbe azt jelenti, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajna ellen indított háborújával éppen az ellenkezőjét éri el annak, amit akart, mert „a Nyugat, amelyet annyira megvet, nem gyengébb, hanem erősebb lesz”.

Amint arról a Népszava beszámolt, kedden az atlanti szövetség jelenlegi 30 tagországának képviselői aláírták Finnország és Svédország NATO-csatlakozási jegyzőkönyvét, s az államok parlamentjeinek ratifikálniuk kell a dokumentumot. A folyamat végéig még nem lép életbe a védelmi záradék, amely szerint egy szövetséges elleni támadás mindenki elleni támadás. A NATO bővítése azután vált aktuálissá, hogy Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, a finnek és a svédek pedig kinyilvánították csatlakozási szándékukat.

Az ügyet eddig „beergate”-ként emlegették. Egy képviselői irodában összesen 17-en vettek részt egy összejövetelen tavaly novemberben a helyi választás előtt.