;

törvénymódosítás;kata;Momentum;Mi Hazánk Mozgalom;

- Csak a Momentum és a Mi Hazánk próbálkozik módosító indítvánnyal a kata szigorításáról

Az Orbán-kormány gyorsított eljárásban vinné át az új jogszabályt, az ellenzék eddig nem különösebben erőltette meg magát az ügyben.

Amint arról lapunk is beszámolt, a kormány gyorsított eljárásban vinné át a parlamenten azt a szigorítást, amely a kisadózó vállalkozók tételes adójára (kata) vonatkozik. A lépést az indokolta, hogy sokan - a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara becslése szerint a körülbelül 450 ezer katás vállalkozóból mintegy 100-150 ezren - visszaélés jelleggel használják ezt az adózási formát, a módosító azonban nem csupán számukra teszi lehetetlenné a katás adózást.

A momentumos Bedő Dávid módosító javaslata két módon puhítaná a tervezetet, egyrészt kivenné belőle azt a részt, mely szerint a katás vállalkozó nem állíthat ki számlát céges megrendelők részére, másrészt pedig az iparkamara véleményéhez hasonlóan kitolná az átállási határidőt jövő január elsejéig.

A másik javaslatot a Mi Hazánktól Apáti István nyújtotta be, aki úgy módosítana, hogy egyrészt a szigorítás alól kivételt képeznének a helyi önkormányzatok és az állam, illetve a helyi önkormányzatok által irányított költségvetési szervek és az államháztartás részét képező költségvetési szervek, valamint a köztulajdonban álló gazdasági társaságok részére nyújtott szolgáltatások, illetve egyéb tevékenységek. Másrészt pedig azok számára, akik eddig mellékállásban voltak katások, továbbra is engedélyeznék, havi 25 ezer forintos adó mellett. 

Mint megírtuk, a kormány által benyújtott tervezet szerint a katásoknak csak magánszemélyektől származhatna bevételük, ez alól csak a taxis személyszállítást végzők képeznek kivételt. A katás bevételi értékhatárt évi 18 millió forintig emelik, az adó mértékét pedig minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forintban szabják meg a tervek szerint.

Az ellenzéki pártok mindenesetre nagyjából egységesen ellenezték a tervet, annyira azonban már a jelek szerint csak a Momentum és a Mi Hazánk erőltette meg magát, hogy módosító indítványt nyújtsanak be a tervezethez.

Az iparkamara elnöke a módosítás motivációjával egyetért, ám több időt adott volna az átállásra.