ellehetetlenítés;Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése;kata;visszavonás-kérés;

2022-07-13 13:56:00

A kata szigorítása 24 óra alatt ellehetetlenítette a könyvkiadást

Írók, költők, szerkesztők, illusztrátorok, könyvtervezők, grafikusok, tördelők, műfordítók és gyermekeik, családjaik élete került veszélybe.

Ne tegyék tönkre igazságtalanul alkotó emberek és családok életét a könyvkultúra brutális rombolásával. A közjót szolgáló emberek érdemtelen áldozatai az értelmetlen, cinikus és eredményét tekintve kétséges döntésnek – reagált szerdán a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a parlament kormánypárti többségének keddi döntésére a kata szigorításáról. 

Az egyesülés honlapja szerint a 227 éves szakmai szervezet az Ünnepi Könyvhét Facebook-oldalán közzétett közleményében kiemelte, hogy tagsága a magyar könyvpiac több, mint 90 százalékát fedi le. Kiemelték azt is, hogy a könyvkiadás a kreatív ipar zászlóshajója, és munkavállalóinak jelentős része – a többi kulturális ágazathoz hasonlóan –  szellemi szabadfoglalkozású katás vállalkozó.

A közlemény kitért arra is, hogy csak a nagyobb cégek tudnak főállásban alkalmazni szerkesztőket, tördelőket, de munkaviszonya írónak, műfordítónak szinte soha nincs. Szellemi szabadfoglakozást űznek. Felidézték, a könyvszakmára az elmúlt 2-3 évben nehéz idők jártak, Covid boltzár, elmaradt könyvvásárok, papírhiány és durva papírárak, infláció, költségek növekedése, ami főleg a kis- és mikrovállalkozásokat, műhelyeket tépázta, ritkította. De fenyegető a könyvvásárló értelmiségi és középosztály anyagi helyzetének romlása is, akik kulturális célú büdzséjének növekedésére mostanában nem számíthatunk. 

Nemere István közleményéről a 444 írt, amelyben az író értetlenségét fejezte ki az ügy miatt, bírálva a döntéshozókat, kitérve a kata-módosítás egyik új szabályára: „katás vagyok sok éve és értelemszerűen csak intézményeknek számlázhatok, hiszen könyvet magánszemélyek igen ritkán adnak ki”.