válság;lemondás;Olaszország;belpolitikai válság;Mario Draghi;olasz kormánykoalíció;

2022-07-21 11:24:00

Benyújtotta lemondását Mario Draghi olasz miniszterelnök

Az elnöki hivatal közleménye szerint Sergio Mattarella „tudomásul vette” a lemondást, és arra kérte Draghit, hogy ügyvivői minőségben folytassa.

Benyújtotta lemondását csütörtökön Mario Draghi olasz miniszterelnök azok után, hogy szétesett az olasz kormánykoalíció – jelentette a Reuters hírügynökség.

Az elnöki hivatal közleménye szerint Sergio Mattarella „tudomásul vette” a lemondást, és arra kérte Draghit, hogy ügyvivői minőségben folytassa. A beszámolóban nem tértek ki arra, hogy Mattarella mire készül ezután. Politikai források szerint az elnök valószínűleg feloszlatja a parlamentet, és előrehozott választásokat ír ki októberre.

Mattarella a tervek szerint csütörtök délután találkozik a parlament két házának elnökével.

Az olasz kormánykoalíció szerdán esett szét, azután, hogy bár a kormányfő megnyerte a bizalmi szavazást a felsőházban (szenátusban), de egyes koalíciós partnerei nem vettek részt a szavazáson. Draghi azért kért bizalmi szavazást, hogy megpróbáljon véget vetni a megosztottságoknak, és megújítani törékeny szövetségüket.

Draghi az olasz szenátusban elmondott beszédében egységet kért, és egy sor, Olaszország előtt álló problémát vázolt fel az ukrajnai háborútól kezdve a társadalmi egyenlőtlenségig és a növekvő árakig. A koalíciós partner Öt Csillag Mozgalom (M5S) azonban újfent úgy döntött, hogy nem támogatja őt, azt állítva, hogy a kormányfő nem foglalkozik alapvető aggályaikkal. A koalícióban szintén részt vevő Hajrá, Olaszország! (Forza Italia, FI) és a Matteo Salvini vezette Liga pedig úgy döntött, hogy nem vesz részt a szavazáson, közölve: olyan kötelezettségvállalást akarnak, amelynek értelmében Draghi hajlandó egy M5S nélküli, új politikai prioritásokat kijelölő új kormányzatot létrehozni.

Draghi egy hete már benyújtotta a lemondását azután, hogy az M5S nem támogatta a növekvő árakkal szembeni fellépésre vonatkozó tervét az olasz törvényhozásban. Az elnök akkor azonban nem fogadta el a miniszterelnök lemondását, és arra kérte őt, hogy gondolja át a döntését.

A politikai válság az országban több hónapos stabilitásnak vetett véget, amely során a tekintélyes volt jegybankár javított az ország helyzetén a pénzügyi piacokon.

Közvélemény-kutatások szerint a választásokat jelenleg a konzervatív blokk – benne a szélsőjobboldali Olaszország Fivérei (FdI) nevű párttal – nyerné meg.