Bokros teendői között Kijevbe ugyan még nem volt ideje ellátogatnia Szijjártó Péternek a háború kezdete óta, de Moszkvát már sikerült útba ejtenie. A korábban Barátságért kitüntetéssel ékesített tárcavezető orosz hivatali kollégájával, Szergej Lavrovval tárgyalt a földgázvásárlásról és a békéről.
Az orosz külügyminiszter a sajtótájékoztatón hasznosnak és tartalmasnak nevezte a tárgyalásokat, emlékeztetett, hogy a baráti összehangolt tevékenység közepette tavaly a pandémia ellenére is 25 százalékkal növekedett a kétoldalú áruforgalom. A jövőre vonatkozóan aláhúzták, hogy szeretnék folytatni a paksi atomerőmű bővítésének projektjét a Roszatommal,
ez a szerződés az építéstől egészen a műszaki kiszolgálásig kiterjed minden kérdésre, ezt stratégiai projektként tekintik.
A magyar kormány több gázt szeretne ebben az évben vásárolni, ezt a kérést meg fogják vizsgálni, de elmondták, hogy a washingtoni „russzofób politika” nagyon nagy kárt okoz, nem gondolják végig, hogy a szankciók milyen hatással vannak azokra, akik azokat bevezetik - közölte Szergej Lavrov.
A „nemzetközi kérdések” vonatkozásában az orosz tárcavezető arról beszélt, hogy az Orosz Föderáció „konkrétan, őszintén megmondja, hogy mik a feladatai és céljai a speciális műveletnek”, elmondták a helyzet árnyalatait és abból indulnak ki, hogy a nyugatiak előbb-utóbb meg fogják érteni a kontraproduktivitását és a veszélyeit annak,
ha Ukrajnát „fegyverekkel tömik tele és őrült cselekedeteket, fegyveres támadásokat eszközölnek a saját lakosaik ellen”.
Hozzátette, Brüsszelben, Washingtonban és a legtöbb európai fővárosban szerinte az előítéletes hozzáállás jellemző, úgy vélte, inkább a saját problémáikkal kellene foglalkozniuk. Kiemelte, hogy ezzel szemben Oroszország szorosan együttműködik Magyarországgal a nemzetközi politika egyéb terein, többek között az ENSZ-ben, az európai biztonsági és együttműködési téren, emellett állítása szerint Oroszország és Magyarország is mindig a „nemzeti érdekét tartja szem előtt”.
Szijjártó Péter a sajtótájékoztatón elmondta, két célja van a mostani oroszországi látogatásnak, az egyik Magyarország energiaellátásának biztosítása, a másik pedig annak kinyilvánítása, hogy „nekünk, magyaroknak a háború rossz és minél előbb békét szeretnénk”. A kormánynak az európai energetikai válsághelyzet közepette is kötelessége Magyarország energiaellátásának és a gazdaság működésének biztosítása. Magyarországon menetrend szerint zajlik a gáztározók feltöltése, ennek szintje jelenleg az éves fogyasztás 27,3 százalékán áll, míg az európai átlag 17,3 százalék. „Normális időkben ez elég lenne, biztonságot adna, de mindannyian tudjuk, hogy nem normális időkben élünk, ezért még biztosabbra kell mennünk”. Ezért döntöttek a hosszú távú szerződésekben rögzített mennyiségen felüli 700 millió köbméter plusz földgáz beszerzéséről - érvelt.
„Lehet hiú reményeket árulni, lehet ábrándozni, lehet kommunikációs luftballonokat fújni, de a tény attól még tény marad, a fizikai valóság fizikai valóság marad, hogy orosz források nélkül ma ennyi plusz földgázt vásárolni Európában egyszerűen lehetetlen”
- közölte.
A következő hetekben napi mintegy 20 millió köbméternyi beszállítási kapacitás áll majd rendelkezésre erre a célra a déli útvonalon, illetve a Szlovákia és Ausztria felőli interkonnektoron. Szakmai és vállalati szinten már zajlanak a tárgyalások, de mindenki tudja, hogy megállapodás politikai megállapodás nélkül nem lesz, ezért ezeket minél előbb le akarják zárni, hogy megkezdődhessen a szállítás.
A látogatás másik témájaként Szijjártó Péter közölte, Magyarország minél előbb békét akar Ukrajnában, hiszen szomszédos országként nap mint nap szembesülünk a háború tragikus következményeivel. „A háború rossz, a háború nagyon rossz” - mondta, ezért azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmazott. A miniszter azt is közölte, a magyar nemzeti érdekkel ellentétes lenne, ha a világ újra a blokkosodás irányába menne.
„Nem akarunk újra olyan világrendet, ahol az egyik blokknak a perifériáján, egy ütközőzónában vagy egy ütközőzóna melletti területen találjuk magunkat” - hangoztatta.