aktivisták;Mianmar;junta;kivégzések;

- Demokráciapárti aktivistákat végeztek ki Mianmarban

Évtizedek óta ez az első alkalom, hogy halálbüntetést alkalmaztak a délkelet-ázsiai országban. A kivégzett emberek között van az 1988-as diáklázadások egyik híres alakja és egy volt parlamenti képviselő is.

Kivégzett négy demokráciapárti aktivistát a mianmari junta – írja a BBC.

A Global News Light of Myanmar című állami napilap beszámolója szerint az aktivistákat azért végezték ki, mert utasításokat adtak, megállapodásokat kötöttek, és összeesküvéseket szőttek brutális és embertelen terrorcselekmények érdekében”. Azt nem közölték, hogy mikor és hogyan végezték ki őket.

A kivégzettek között van az 53 éves Ko Jimmy, az 1988-as diáklázadások egyik híres alakja, aki korábban többször is ült börtönben demokráciapárti tevékenysége miatt. Tavaly októberben tartóztatták le ismét azzal a váddal, hogy fegyvereket és lőszert rejteget, illetve azzal, hogy az árnyékkormány, a Mianmari Nemzeti Egységkormány (NUG) „tanácsadója”.

A másik kivégzett személy a 41 éves Zéja Tou korábbi hip-hop sztár, később a tavaly februári katonai puccsot követően őrizetbe vett Aung Szan Szú Kjí mianmari vezető pártjának, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) képviselője. Az idő során Aung Szan Szú Kjí közeli szövetségesévé vált, és gyakran elkísérte őt a világ vezető politikusaival közösen tartott nemzetközi találkozóira. Tavaly novemberben tartóztatták le a terrorellenes szabályok állítólagos megsértése miatt.

A másik két aktivistáról keveset tudni, mindössze annyi ismeretes róluk, hogy egy olyan nő meggyilkolása miatt ítélték halálra őket, aki állítólag a junta besúgója volt.

A kivégzett aktivisták hozzátartozói hétfőn kétségbeesetten várakoztak a börtönnél, hogy bármilyen információhoz hozzájuthassanak szeretteikről. Egyikük testvére elmondta, hogy még nem kapták meg a holttesteket. Az aktivisták családtagjai a kivégzésekkel kapcsolatos információkra vonatkozó kérelmet nyújtottak be.

A kivégzések híre heves bírálatokat váltott ki ellenzéki csoportok és emberi jogi szervezetek részéről.

„Felháborít és lesújt a hír, hogy a junta mianmari hazafiakat végzett ki, az emberi jogok és a demokrácia élharcosait. Ezek az elvetemült tettek fordulópontot kell, hogy jelentsenek a nemzetközi közösség számára”

– fogalmazott Tom Andrews, az ENSZ-nek a mianmari emberi jogok helyzetével foglalkozó különleges jelentéstevője.

Az NUG közlése szerint „rendkívül megdöbbentette és elszomorította” őket a kivégzések híre. Sürgették a nemzetközi közösséget, hogy „büntesse meg a gyilkos katonai juntát kegyetlenségeik és gyilkosságaik miatt”.

Az ENSZ szerint 1988 óta

ez az első alkalom, hogy kivégzéseket hajtottak végre Mianmarban.

Az aktivistákat zárt ajtók mögött tartott, jogvédő csoportok által bírált tárgyalásokon ítélték el.

A mianmari hadsereg tavaly február 1-jén, az új parlament beiktatása előtt, választási csalásokra hivatkozva ragadta magához a hatalmat. A puccs óta a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí házi őrizetben van, és számos ügyben emeltek vádat ellene. Ha ezekben bűnösnek találják, akár 150 év börtönbüntetést is kaphat.

A Politikai Foglyokat Segítő Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet adatai szerint a puccs óta 14 847 embert tartóztattak le, és 2114 embert öltek meg a biztonsági erők.

Az orosz nyomozó bizottság elnöke nemzetközi büntetőbíróság felállítását javasolta Irán, Szíria és Bolívia támogatásával.