Japánban kivégezték, felakasztották a 38 éves Tomohiro Katót, aki 2008. júniusában Tokióban ámokfutásba kezdett, és halálra késelt hét embert – írja japán forrásokra hivatkozva a Guardian. Visszaidézték, hogy a férfi kéttonnás teherautójával hajtott a gyalogosok tömegébe Akihabarában, a főváros egyik üzleti negyedében. Ezután kiszállt a teherautójából, és késsel halálosan megsebesített hét embert, köztük egy férfit, akit pillanatokkal korábban elgázolt.
Kato, a magányos támadó rendőrségi vallomásában arról beszélt, hogy „elfáradt az életben”, és azért ment Akihabarába, hogy embereket öljön, és nem számított, kit. Később a tárgyalásra várva, megbánását fejezte ki levélben egy 56 éves taxisofőrnek, akit a késelés során megsebesített. A gyilkost 2011-ben ítélték halálra, amit a legfelsőbb bíróság 2015-ben hagyott helyben.
Japán továbbra is ellenáll a halálbüntetés eltörlésére irányuló nemzetközi nyomásnak. A foglyok általában sok éven át várják a kivégzést, és csak órákkal értesítik őket, mielőtt az akasztófához vezetnék őket. Emiatt két halálraítélt 2021-ben beperelje a kormányt, embertelenség és alkotmányellenesség vádjával.
A halálbüntetést a nemzetközi emberi jogi szervezetek régóta bírálják, egy 2009-es jelentésében az Amnesty International azzal vádolta Japánt, hogy a halálraítélteket „kegyetlen, embertelen és megalázó” bánásmódban részesíti. A japán közvélemény-kutatások szerint azonban az ott élők nagy mértékben támogatják a halálbüntetést.
Perelnek a japán halálraítéltek, mivel csak aznap értesítik őket kivégzésükről