Szerbia;Koszovó;feszültség;rendszámtábla;

Albin Kurti, mint miniszterelnök

- Feszültség a koszovói-szerb határon, két határátkelőt lezártak a tüntetők

Korábban a koszovói kormány 60 napos átmeneti időszakot jelölt ki a helyi szerbeknek, hogy beszerezzék a koszovói rendszámtáblákat.

Egy hónappal elhalasztotta a koszovói kormány annak a határozatnak a végrehajtását, amely arra kötelezné az ország északi részén élő szerbeket, hogy a Pristina által kiadott rendszámtáblákra cseréljék le korábbi, szerb rendszámtábláikat járműveiken. A lépés éles ellenállást váltott ki, amelyek útlezárásokba torkolltak - írja a Reuters.

A tüntetők vasárnap este két határátkelőhelyet lezártak. A NATO által vezetett koszovói KFOR misszió közleménye szerint „az általános biztonsági helyzet Koszovó északi önkormányzataiban feszült”. Korábban Albin Kurti koszovói miniszterelnök kormánya 60 napos átmeneti időszakot jelölt ki a szerbeknek, hogy beszerezzék a koszovói rendszámtáblákat. Lényegében ugyanezen okból egyébként már korábban is adódtak éles tiltakozások.

Pristina nemrég arról is döntött, hogy augusztus elsejétől (azaz mától) kezdve megváltoznak a beutazási szabályok a Szerbiából érkezők részére, a Koszovóba látogató szerb állampolgároknak plusz okmányt kell beszerezniük a határon a belépéshez. Ezt kvázi válaszlépésnek szánták, miután Belgrád hasonló szabályt alkalmaz a Szerbiába látogató koszovóiakra. 

A kormányhatározatok végrehajtásának elhalasztásáról Koszovó az Európai Unió és az Egyesült Államok nagyköveteivel folytatott egyeztetését követően döntött, miután a tiltakozások helyszínén lövések is dördültek, igaz, szerencsére senki sem ért találat. Feldühödött szerb tüntetők azonban több arra járó albánt megvertek és autókat is megtámadtak.

Koszovó 14 éve, 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, ez idő óta több mint száz ország - köztük Magyarország - ismerte el független államként, Szerbia és több más ország, például Oroszország azonban továbbra sem. A két ország közötti feszültség azóta is magas, Koszovó törékeny békéjét egy NATO-misszió tartja fenn, amelynek 3770 katonája van a térségben.

A fizetésemelésről szóló terveket hatalmas felháborodás fogadta.