Kilenc év börtönbüntetésre ítélte egy moszkvai bíróság Brittney Grinert kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények vádja miatt – írja a The Guardian.
A sportolót ezenkívül egymillió rubeles pénzbírsággal is sújtották.
A Phoenix Mercury játékosát február 17-én – egy héttel az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete előtt – tartóztatták le kannabisz birtoklása miatt a moszkvai Seremetyjevó nemzetközi repülőtéren. A hatóságok azt állították, hogy a poggyászában kannabiszolaj volt, és jelentős mennyiségű kábítószer csempészetével vádolták. Griner korábban azt mondta a bíróságnak, hogy a kannabisz-származék, illetve kivonat, a hasholaj úgy került a poggyászába, hogy induláskor sietve pakolt össze.
Griner a tárgyaláson bocsánatot kért csapattársaitól, és azt mondta, hogy „soha nem akart ártani senkinek sem”.
„Soha nem akartam veszélybe sodorni az orosz lakosságot. Soha nem akartam az itteni törvényeket megsérteni. Jóhiszemű hibát követtem el, és remélem, hogy az ítélet alapján nem itt ér véget az életem”
– jelentette ki.
„Tudom, hogy mindenki csak a politikai játszmáról és a politikáról beszél, de remélem, hogy ez távol áll ettől a tárgyalóteremtől” – tette hozzá a sportoló enyhe ítéletért esedezve.
„Szeretem a családomat” – mondta végül a tárgyalóteremből bilincsbe verve kivezetett Griner.
A kosárlabdázó védelme közölte, hogy csalódottak az ítélet miatt, és fellebbezni fognak.
Joe Biden amerikai elnök közleményt adott ki, amelyben azt írta, Oroszország jogtalanul tartja fogva Grinert. „Ez elfogadhatatlan, ezért felszólítom Oroszországot, hogy azonnal engedje őt szabadon, hogy feleségével, szeretteivel, barátaival és csapattársaival lehessen ismét” – fogalmazott.
Az ügyészség, amely szerint a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények vádja „teljes mértékben bizonyítást nyert”, kilenc és fél év börtönbüntetést kiszabását és súlyos pénzbírság kiszabását kérte.
Mégis, mint azt a portál megjegyzi, amerikai tisztségviselők elmondása szerint Oroszország hajlandó egy fogolycserére Griner és a 2020-ban kémkedés vádjával letartóztatott egykori amerikai tengerészgyalogos, Paul Whelan esetében, akikért cserébe a 2012-ben elítélt orosz fegyverkereskedő, Viktor But szabadon engedését kérik. Ehhez pedig szükséges az ítélethirdetés, mivel ez esetben a Kremlnek lehetősége van arra, hogy amnesztiát hirdessen vagy csökkentse a büntetési tételt anélkül, hogy kirívóan beavatkozna egy folyamatban lévő bírósági tárgyalásba.
Whelan ügyvédje a portálnak csütörtökön azt mondta, „biztos benne, hogy végül létrejön a csere”, mindazonáltal hozzátette, hogy látszólag még nem sikerült végleges megállapodást elérni az ügyben.
But a feltételezések szerint fegyverekkel látta el mind a radikális iszlamista afganisztáni tálibokat, mind az ellenük harcoló Északi Szövetséget, továbbá a Sierra Leone-i Forradalmi Egységfrontot, Charles Taylor volt libériai elnök rendszerét, az angolai UNITA-t (Nemzeti Szövetség Angola Teljes Függetlenségéért), kongói frakciókat és a Fülöp-szigeteki, az Iszlám Állam dzsihadista szervezetnek hűséget fogadó Abu Sayyaf terrorszervezetnek.
Bűnösnek vallotta magát egy orosz bíróság előtt Brittney Griner amerikai sztárkosárlabdás