;

Afrika;Oroszország;Észak-Korea;együttműködés;Ázsia;hadiipar;Vlagyimir Putyin;Latin-Amerika;

- Putyin: Oroszország kész a legkorszerűbb fegyvereket felajánlani szövetségeseinek

Oroszország őszintén nagy becsben tartja a történelmileg erős, baráti, valóban bizalomteljes kapcsolatokat latin-amerikai, ázsiai és afrikai országokkal – mondta az orosz elnök.

Oroszország kész a legkorszerűbb fegyvereket felajánlani szövetségeseinek, kézi lőfegyverektől kezdve páncélozott harcjárművekig, repülőgépekig és drónokig – közölte hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök az Armija-2022 (Hadsereg-2022) nevű fórum megnyitóján a TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint.

„Oroszország őszintén nagy becsben tartja a történelmileg erős, baráti, valóban bizalomteljes kapcsolatokat latin-amerikai, ázsiai és afrikai országokkal, és kész a legkorszerűbb fegyvereket felajánlani szövetségeseinek, kézi lőfegyverektől kezdve páncélozott harcjárművekig, repülőgépekig és drónokig” – jelentette ki az orosz elnök.

Putyin megjegyzése szerint a katonai szakemberek „az egész világon nagyra tartják az orosz fegyvereket megbízhatóságuk, minőségük és legfőképp kiemelkedő hatékonyságuk miatt”.

„Gyakorlatilag nem egyszer mindegyiket bevetették már valódi harcokban”

– mondta.

Eközben a Reuters hírügynökség jelentése szerint az észak-koreai állami média hétfőn beszámolt Putyin leveléről, amelyet Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek küldött a Koreai Felszabadítási Nap 77. évfordulója alkalmából, és amelyben állítólag arról ír, hogy Oroszország szorosabbra fűzné a kétoldalú kapcsolatokat Észak-Koreával. Az orosz elnök szerint a szorosabb kapcsolatok „mindkét ország érdekét szolgálnák, és hozzájárulnának a biztonság és a stabilitás megerősítéséhez a Koreai-félszigeten és az északkelet-ázsiai térségben”.

A Reuters szerint Kim válaszlevelében azt írta, hogy a második világháború óta új szintet ért el a két ország közötti „stratégiai és taktikai együttműködés, támogatás és szolidaritás azokban a közös erőfeszítésekben, amelyek célja az ellenséges katonai erők fenyegetéseinek és provokációinak meghiúsítása”. Bár nem nevezték meg az „ellenséges katonai erőket”, a hírügynökség megjegyzi, hogy Észak-Korea jellemzően az Egyesült Államokra és szövetségeseire használja ezt a kifejezést.

Az észak-koreai vezető úgy látja, hogy a két ország közötti együttműködés növekedni fog. Az ázsiai ország júliusban elismerte a kelet-ukrajnai szakadár „köztársaságokat”, és kilátásba helyezte, hogy észak-koreai munkásokat küld a térségben zajló építkezésekre és egyéb munkálatokra. Ukrajna a szakadár területek elismerése után azonnal megszakított mindenféle kapcsolatot Phenjannal.

Adományokat kérnek a Janez Jansa volt kormányfőhöz köthető médiumok.