Indonézia;Vlagyimir Putyin;Bali;Hszi Csin-ping;G20-csúcs;

- Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping is ott lesz Balin a novemberi G20-csúcson

Az orosz és a kínai elnök megjelenését az indonézaiai eseményen az ukrajnai háború és a Tajvan körül kialakult nemzetközi feszültség miatt kísérheti kiemelt figyelem.

Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök is részt vesz a G20-ak novemberi bali csúcstalálkozóján – adta hírül pénteken a Sky News Andi Widjajantónak, Joko Widodo elnök nem hivatalos tanácsadójának a Bloombergnek adott nyilatkozata nyomán. Widjajanto az elnöktől hallotta, hogy a két államfő az Indonézia által rendezendő csúcson való részvételt megerősítette.

ABloomberg által megkeresett hivatalos indonéz tisztviselők és a Kreml szóvivője sem kívánt a témáról nyilatkozni, csak név nélkül információt adó belső források tudták mindezt a maguk részéről megerősíteni. 

A helyzet különlegessége, hogy Putyin az oroszok által február 24-én megindított háborúja, Hszi Csin-ping pedig az amerikai házelnök, Nancy Pelosi tajvani látogatása óta kiéleződött feszült nemzetközi helyzetben  találkozna a G20-országok vezetőivel személyesen. A Sky News megjegyzi, a kínai elnök először tenne látogatást Kínán kívül 2020 januárja óta, amikor Mianmarban járt.

A G20-országok a világ legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságait tömörítő, 1999 óta működő szervezet, amelynek tagjai együttesen a világ GDP-jének több mint 80 százalékát, a nemzetközi kereskedelem 75 százalékát és a világ népességének 60 százalékát képviselik – áll a g20.org oldalon. A csoport tagjai: Argentína, Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Japán, Koreai Köztársaság, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika, Törökország, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, és az Európai Unió. Állandó vendégként Spanyolországot is meghívják. Idén már a 17. állam- és kormányfői csúcstalálkozóra kerül sor november 15-én és 16-án kerül az Indonéziához tartozó Bali szigetén.

Jun Szukjolnak annyi volt a „bűne”, hogy gazdasági támogatásért cserében nukleáris leszerelést kért volna az északi szomszédtól.