Az Országos Gyermekvédelmi Szolgálat a Belügyminisztérium felkérésére felméri, milyen magas a 6-18 év közötti állami gondozott gyerekek IQ-ja – tudta meg a hvg.hu és ugyanígy értesült a 444.hu is. Már az alaphír több kérdést felvet - például, hogy mi a célja a tesztelésnek, mire akarják használni az eredményeket, miért pont az állami gondozásban élő gyerekeket vetik alá a felmérésnek -, amelyekre a szaktárca kiszivárgott levele nem ad választ, de annyi még kiderült, hogy nem valamilyen hivatalos, szakmai körökben elismert és jóváhagyott, szakemberek koordinálásával elvégzett és kiértékelt tesztekről van szó, hanem egy bizonytalan hátterű orosz cég ingyenes, az interneten bárki által kitölthető gyorstesztjéről. Mindössze 36 kérdésre kell válaszolni, ezeket a szakszolgálat házilag fordította le magyarra egy Word-dokumentumban.
Újabb kérdés: miért pont ezt az első pillantásra is gyanús, ismeretlen orosz tesztoldalt választották? Igaz, ilyen pár perc alatt otthon, egyedül elvégezhető “IQ-tesztekkel” tele van a net, de akik legalább átlagos intelligenciával rendelkeznek, jól tudják, hogy ezek semmi másra, legfeljebb saját maguk szórakoztatására valók. A kérdések megválaszolása után rendszerint 120-180 közötti IQ-szinteket állapítanak meg az automata kiértékelők, még akkor is, ha például Kósa Lajos töltene ki egy ilyen tesztet. Az eredményeken jót lehet derülni: “Atyaég, okosabb vagyok, mint Einstein!”.
Az viszont már kevésbé vicces, ha egy ilyen teszttől a magyar Belügyminisztérium és a gyermekvédelem valóban komoly, értékelhető eredményeket vár. Ha tényleg így van, az nemcsak aggasztó, hanem egyenesen agyrém. Különösen, hogy az orosz tesztoldal adatvédelmi tájékoztatója nem szolgál megnyugtató válaszokkal a személyes adatok kezelése kapcsán; igaz, az Orbán-kormányt ez más esetekben sem zavarta, miért pont az árva gyerekek miatt aggódjanak. A hírportálok megkereséseire eddig a belügy és a szakszolgálat sem reagált. Van egy olyan érzésem, hogy a kételyeket nem eloszlatni, csak megerősíteni tudnák.