„Jó hír, hogy most az előkészítés során a legfontosabb engedélyt is megkaptuk. Ez az úgynevezett létesítési engedély, amelynek komolyságát világosan mutatja az a tény, hogy két éven keresztül vizsgálták ezt az engedély kérelmünket magyar és nemzetközi szakemberek, ez az engedélykérelem több mint 400 ezer oldalból áll, és a most megkapott létesítési engedély azt igazolja, hogy az új paksi atomerőművi blokkok felépítése a legmagasabb szintű és a legszigorúbb magyar és nemzetközi előírásoknak és követelményeknek is megfelelnek” - jelentette ki péntek délelőtti videójában a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter elmondta, az engedély biztosítja tehát azt, hogy az atomerőmű építésének előkészítési fázisából a valós építkezési fázisba tudunk átlépni, így ennek majd szemmel látható jelei is lesznek az elkövetkezendő hetekben a paksi telephelyen. A tárcavezető úgy látja, ezáltal tudjuk biztosítani Magyarország energiaellátásának biztonságát hosszú távon, és biztosítani tudjuk azt, hogy Magyarországot, a magyar embereket meg tudjuk védeni a nemzetközi energiapiac szélsőséges áringadozásaitól, vagyis fenn tudjuk tartani a rezsicsökkentési erőfeszítéseinket. Hozzátette, a létesítési engedélyt kiegészítik még azok a tűzvédelmi, katasztrófavédelmi, környezetvédelmi és bányászati engedélyek és szakfelügyeleti jóváhagyások is, amelyek együtt jönnek ezzel a létesítési engedélyhez.
Engedély nélkül dolgozhatnak a harmadik országbeli munkavállalók a paksi bővítésenSzépen megemelték a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezetőinek a bérét, nehogy bármit is érezzenek az elszálló inflációbólAz energiabiztonsági helyzetet a tárcavezető úgy értékelte, hogy azok az országok érezhetik magukat az energiaellátás szempontjából nagyobb biztonságban, akik atomenergiával, atomerőművel is rendelkeznek. A nukleáris energia az az energia-előállítási forma, amelynek keretében nagy mennyiségű energiát lehet előállítani olyan áron, amelyet nem befolyásol a nemzetközi vagy az európai energiapiac áringadozása, és ráadásul környezetvédő módon lehet energiát előállítani.
„Ez egy nagy lépés - a legnagyobb lépés - tehát a paksi atomerőmű új blokkjainak felépítése tekintetében a létesítési engedély megkapása igazi fordulópont, egy igazi mérföldkő, amely azt a reményünket teszi továbbra is reálissá 2030-ra, lesz új két atomerőművi blokkja Magyarországnak”
- zárta bejelentését Szijjártó Péter.