;

tűzijáték;Országos Meteorológiai Szolgálat;időjárás előrejelzés;

Tűzeső lesz-e vagy jégeső?

- Nem kell félni, de zivatar, villámlás, szél és jégeső is jöhet a budapesti póttűzijáték idején

Azt, hogy felesleges volt lefejezni az OMSZ-t, a Napnál is világosabban bizonyítják a most szombati előrejelzések bizonytalanságai. 

Alighanem teljes a káosz abban a kérdésben, hogy mit tegyen egy akár Budapesten, akár vidéken élő  család, ha gyönyörködni szeretne az augusztus 20-ról 27-re halasztott fővárosi tűzijátékban, amely így egyébként már ünnepi jellegét is elvesztette. Ha ugyanis az elmúlt napokban kormányzati össztűzbe került meteorológiai előrejelzésekhez fordulnak, nem kapnak megfelelő támpontot.

A Palkovics László technológiai és ipari miniszter által viharos sebességgel már hétfőn lefejezett – Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) honlapjáról nem sokkal dél előtt az olvasható ki, hogy bár semmilyen riasztás (ma késő délutánig kritériumokat meghaladó veszélyes időjárási jelenség nem valószínű) nincs érvényben, elsőfokú veszélyjelzést, figyelmeztető előrejelzést bizony kiadtak Magyarország nyugati felén 12 megyére, benne a földrajzilag a fővárost is magában foglaló Pest megyére is.

Mire is szól az elsőfokú veszélyjelzés? Nem másról, minthogy az adott területen zivatar alakulhat ki, és az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként szélerősödés, jégeső előfordulhat.  

A hétfőn indoklás nélkül – utólag hatalmas országos, sőt nemzetközi felháborodást kiváltva – kirúgott két OMSZ-vezető, Radics Kornélia elnököt és Horváth Gyula elnökhelyettes irányítása nélkül közzétett legfrissebb előrejelzésnél valójában nincs jobb bizonyíték arra, hogy mennyire alaptalan a meteorológusokon elverni a port az egy hete elhalasztott tűzijáték miatt.

Ugyanis ahogyan az OMSZ is alapvetően – fátyol- és gomolyfelhők mellett – sok napsütést, 29 és 36 fok közötti nappali hőmérsékletet jelzett előre, szombatra, így tettek mások is.

Az Időkép azt írja, hogy „szombaton sok lesz a napsütés, de délután a Dunántúlon és északon megnövekszik a gomolyfelhőzet. Záporok, zivatarok főként estig csak helyenként a Dunántúlon, kisebb eséllyel a középső tájakon alakulhatnak ki, estétől nyugaton, délnyugaton már többfelé előfordulhatnak, a szél csak zivatarok környezetében erősödhet meg. 

Időközben az OMSZ a honlapján kora délután, fél egy, illetve egy óra után  előtt zivatar-riasztást adott hat nyugati megyénk egyes területeire. Így Veszprém megyében a veszprémi, balatonalmádi, balatonfüredi, tapolcai és ajkai járásban, Somogy megyében a siófoki, fonyódi, kaposvári és tabi járásban, Tolna megyében a szekszárdi, tamási, dombóvári, bonyhádi, hegyháti járásban, Baranya megyében a szigetvári, szentlőrinci, komlói, pécsi, pécsváradi, mohácsi, bajai és bólyi járásban. Továbbá Győr-Moson-Sopron megyében a soproni járásban, valamint Vas megyében a szombathelyi és kőszegi járásban. 

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a honlapján arra figyelmeztetett, hogy a felsorolt, elsőfokú, citromsárga riasztással érintett területeken jégeső eshet, és károkat okozhat az erős szél is.

Kisbárapátiban „csak” szünetel az oktatás a pedagógushiányra és a kevés gyerekre miatt, Kálmáncsán viszont véglegesnek tűnik az iskolaváltás.