A Farkas Flórián-féle kormánypárti Lungo Drom elveszítette ugyan a legutóbbi nemzetiségi választást, de tavaly decemberben – újdonsült szövetségeseivel kiegészülve – sikerült újra többséget szereznie az Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ). „Olyanok is átálltak hozzánk, akik a választáskor még üdvrivalgással fogadták a bukásunkat” – mesélte a Lungo Drom egyik politikusa.
Később kiderült, mivel magyarázható a pálfordulás. Titokban rögzített hangfelvételek tanúsága szerint Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos szerződéseket kínált a „körön belül lévő” – értsd: a Fidesz iránt elkötelezett – ORÖ-s képviselőknek. És érzékeltette, hogy ez még csak a kezdet: „a morzsákat szeditek össze, közben milliárdok folynak el a fejetek fölött, amiből kimaradtok”.
A miheztartás végett a kormánybiztos azt is világossá tette, hogy nem nagyon érdemes ugrálni. A Belügyminisztériumban ugyanis, ahol akkor Sztojka főigazgatóként dolgozott, „mindenkiről mindent tudunk, a legapróbb részletekig”.
Agócs János, az ORÖ elnöke viszont a parlamenti választás előtt az ellenzék támogatására kérte a romákat. Az újbóli fideszes kétharmaddal helyzete végképp ellehetetlenült, az országos önkormányzatot – történetében nem először – elborította a káosz.
Egyáltalán nem meglepő, hogy Agócs végül bedobta a törölközőt, az a megoldás azonban, amit választott, méltatlan tisztségéhez. Az ügyészségi gyanú szerint 30 millió forintért árulta posztját. Egyik helyettese, az elnöki ambíciókat tápláló ifjabb Farkas László buktatta le, aki „bűnügyi akció” során átadta neki a vesztegetési pénz első, 18 millió forintos részletét.
Olyan nagyon azért nem kell csodálkozni. Kevéssé kifinomult módszerekkel, de a romák képviseletére hivatott ORÖ működése csak a többségi társadalomban uralkodó hatalmi viszonyokat másolja.
Szomorú és elkeserítő.