Megemlékezést tartott szerdán a német szövetségi parlament (Bundestag) Mihail Gorbacsovról, a Szovjetunió előző héten elhunyt első és utolsó elnökéről a szövetségi kormány tagjai és Frank-Walter Steinmeier államfő részvételével - írja az MTI.
Az augusztus végén elhunyt politikus tiszteletére a parlament őszi ülésszakának kezdetén tartott megemlékezésen Bärbel Bas, a Bundestag elnöke kiemelte, hogy Mihail Gorbacsov jobbá tette a világot, és a népek közötti bizalom egyik legnagyobb huszadik századi építője volt. A Szovjetunió első, és egyben utolsó elnöke a német újraegyesítés „úttörője” is volt, bátorsága és a megbékélés iránti elkötelezettsége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a német történelem „páratlan és nagyszerű pillanatában" sikerült helyreállítani a német állam egységét - tette hozzá a szociáldemokrata politikus. Kifejtette, Mihail Gorbacsov új gondolkodást honosított meg a Kremlben, belpolitikájában az emberek életének javítására törekedett és igyekezett emberi vonásokkal felruházni a rendszert, az állam és az emberek viszonyában a félelem helyére a párbeszédet állította.
A Szovjetunió Kommunista Pártjának utolsó főtitkárának külpolitikáját az erőszakmentesség és a népek önrendelkezési jogának tisztelete vezérelte, így sok millió ember szabadságához járult hozzá, és lehetővé tette a hidegháború befejezését és Európa megosztottságának felszámolását, holott ez évtizedekig elképzelhetetlen volt. Mihail Gorbacsov felbecsülhetetlenül sokat tett a németek és oroszok történelmi megbékéléséért, de nemcsak a Szovjetunió megreformálása tett kísérlete bukott el, hanem a német-orosz viszony átalakításában elért eredményei sem bizonyultak tartósnak. Ezt mutatja az a mély szakadék, amely Oroszország és Európa között tátong - mondta a Bundestag elnöke.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tevékenységéről szólva aláhúzta: „különösen mi, németek építettünk túl sokáig” az Oroszországgal folytatott kapcsolatban a Gorbacsov-féle alapelvekre, a megértésre, a békére és partnerségre törekvésre, és „figyelmen kívül hagytuk, vagy talán nem akartuk tudomásul venni, hogy Oroszország Putyin alatt régóta és radikálisan elfordult Gorbacsov céljaitól”. Vlagyimir Putyin tevékenysége révén Oroszország szakított a Mihail Gorbacsov által képviselt szellemiséggel, és az Ukrajna elleni támadással fegyveres erővel rombolja az európai békerendszert - jelentette ki a német parlament elnöke.
Schmidt Mária: A németek vallása a gyávaság, a vezetőik pedig arcnélküli senkikHasonlóan fogalmazott Olaf Scholz kancellár a politikus halála után tett nyilatkozatában, amelyben hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin tevékenysége a demokrácia oroszországi bukását okozta. Kifejtette, hogy a Gorbacsov által elindított peresztrojka (átépítés) révén „meg lehetett kísérelni a demokrácia kiépítését Oroszországban, Európában pedig lehetővé vált a demokrácia és a szabadság, Németország egyesült, és eltűnt a vasfüggöny”.
Mihail Gorbacsov bátor reformer és merész államférfi volt, de „egy olyan korban hunyt el, amelyben nem csupán megbukott a demokrácia Oroszországban, hanem Oroszország és Putyin orosz elnök új árkokat ás Európában és egy rettenetes háborút folytat szomszédja, Ukrajna ellen” - mondta a német kancellár. Arról is szólt, hogy elvárja a Kremltől, hogy megadják az elhunyt vezetőnek kijáró tiszteletet.
Mihail Gorbacsov augusztus 30-án, Moszkvában hunyt el 91 éves korában, hosszú, súlyos betegség után. Temetésén Németország helyettes nagyköveti szinten tudta magát képviseltetni, miután Olaf Scholz kancellárt nem hívták meg, Angela Merkel korábbi kancellár térdsérülésre hivatkozva nem tudott jelen lenni, Géza Andreas von Geyr moszkvai német nagykövet pedig éppen koronavírus-fertőzött volt a szertartás időpontjában. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója emiatt puskaporos hangvételű Facebook-bejegyzésben pocskondiázta a német vezetést és lényegében magát az országot is.