Megkezdődött az Egyesült Királyság a leghosszabb ideig trónon volt uralkodója, II. Erzsébet királynő csütörtöki halála után az Egyesült Királyságban a hivatalos gyászidőszak, amely egészen a királynő temetéséig, szeptember 18-ig tart – írja a Sky News, részletezve a következő napok forgatókönyvét.
Pénteken Károly, aki eddig Wales hercege volt, most Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának királya és felesége, Kamilla királyné visszatér Londonba Balmoralból, és az uralkodó Liz Truss miniszterelnöknél tartja első audienciáját.
A hagyományos időpontoktól eltérően a parlament mindkét háza délben ül össze, hogy a miniszterelnök vezetésével este tíz óráig tisztelegjenek az uralkodásának 71. évében, 96 évesen elhunyt II. Erzsébet előtt. Az ülésen, hacsak nem történik valamilyen rendkívüli esemény, nem tárgyalnak semmilyen javaslatot, csak a királynőre emlékeznek.
Eközben kiderült, hogy II. Erzsébet csütörtök órákkal azelőtt térhetett örök nyugalomra, hogy ezt hivatalosan bejelentették, Liz Truss miniszterelnök hivatala legalábbis – írja a Sky News – csütörtök délután 4 óra 30 perckor értesítették a haláláról. Ami most az Egyesült Királyságban történik, a London Bridge nevű művelet fogja össze, ebben szerepel, hogy ha II. Erzsébet meghal, először a miniszterelnöki hivatalnak szólnak. Lizz Truss Simon Case kabinetminisztertől tudta meg, akié a legmagasabb közszolgálati tisztség a szigetországban.
Liz Truss kormányfő és miniszterei pénteken nyilvános megemlékezést is tartanak London központjában, a Szent Pál-székesegyházban. A kormánynak ezután meg kell erősítenie a nemzeti gyász hosszát, amely várhatóan a királynő temetését követő napig tart. A tervek szerint a temetés napját, szeptember 18-át nemzeti gyásznappá nyilvánítják.
A III. Károly néven trónra lépő király ugyancsak pénteken találkozik Norfolk hercegével. aki a királynő temetéséért felelős, hogy jóváhagyja a következő napok nagy műgonddal koreografál” ütemtervét. Egyben dönt majd a királyi család és az udvar tagjai gyászának hosszáról is, amely várhatóan egy hónapig tart. Ahogy írják, őfelsége este várhatóan televíziós beszédben fordul a brit nemzethez, ahol édesanyja előtti tisztelgés mellett vállalja az államfői tisztséget.
Hét napos királyi gyászt hirdetett az új uralkodóLondon központjában a néhai uralkodó előtt tisztelegve 96 díszlövéssel tisztelegnek majd, minden egyes lövés a királynő életének egy évét szimbolizálja. Az egyházakat felkérték, hogy délben kongassák meg harangjaikat, az anglikán egyház pedig útmutatást küldött országszerte a plébániáknak, kápolnáknak és katedrálisoknak, hogy nyissák meg kapuikat az imára, istentiszteletekre érkezők előtt.
Meghalt II. Erzsébet királynőA következő napon, szombaton rendhagyó ülést tart az alsóház, hogy a képviselők nem kötelezően, de letehessék a hűségesküt III. Károly királynak. Az esemény délután kettőkor kezdődik, amit este tízig tartó tisztelgés követ majd. A temetésig tartó gyászidőszakban nem, vagy csak kivételes esetben fogadnak el új törvényeket.
Szintén szombat délelőtt ül össze a csatlakozási tanács a londoni Szent Jakab-palotában, hogy hivatalosan kikiáltsák királynak III. Károlyt. Ezt követően az új uralkodó első nyilvános kiáltványát ezután felolvassák a Szent Jakab-palota Friary Court erkélyéről.
II. Erzsébet élete képekbenII. Erzsébet uralkodása alatt először zajlott le az átadás-átvétel a Buckingham-palotán kívül