malária;szúnyog;Oxford;

Malawi után Ghána a második ország, ahol bevezették a malária elleni vakcinát

- Áttörést jelenthet egy új vakcina a malária ellen, még a mi életünkben megszűnhet a gyermekhalálozás

Az oxfordi tudósok által kifejlesztett védőoltás, 80 százalékos védelmet nyújt.

Az Oxfordi Egyetem tudósai által a malária ellen kifejlesztett új vakcina komoly reményekkel kecsegtet: a kutatócsoport arra számít, hogy jövőre bevezethetik a kísérletek alapján a halálos betegséggel szemben akár 80 százalékos védelmet nyújtó oltóanyagot - számolt be róla a BBC News. Az oltóanyag olcsó, és máris szerződést kötöttek az évi több mint százmillió adag előállítására. Az új vakcinával elért eredmények azt jelentik, hogy még a mi életünkben megszűnhet a malária miatti gyermekhalálozás.

A hatékony vakcinák kifejlesztése több mint egy évszázadot vett igénybe, mivel a szúnyogok által terjesztett malária parazita nehezen megfogható, folyamatosan mozgó célpont, amely a szervezetben változó formát ölt, ami megnehezíti az immunizálást.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly adott zöld utat a betegség elleni első vakcinának, afrikai felhasználásra. Azt az oltóanyagot a GSK gyógyszeripari óriás fejlesztette ki. Az oxfordi kutatók szerint azonban az ő vakcinájuk hatékonyabb, és sokkal nagyobb léptékben állítható elő.

A Burkina Fasó-i Nanoróban 409 gyermek bevonásával lefolytatott klinikai tesztek eredményei szerint három adag vakcina, majd egy évvel később egy emlékeztető oltás akár 80 százalékos védelmet nyújthat a malária ellen. A kutatócsoport a következő hetekben indítja el a vakcina engedélyeztetési folyamatát, a végső döntés azonban egy nagyobb létszámú klinikai vizsgálat eredményeitől függ. A 4800 gyerek bevonásával folyó tesztek eredményei még év vége előtt várhatók. Az R21 nevű vakcinát pár dollárból elő lehet állítani, és az oltóanyag jelentős változást hozhat a malária elleni küzdelemben.

A GSK által gyártott, jelenleg engedélyezett vakcina hasonlít az oxfordira. Mindkettő a parazita életciklusának első szakaszát célozza meg, megakadályozva, hogy eljusson a májba és megvesse a lábát a szervezetben. A vakcinák a maláriaparazita és a hepatitis B vírus fehérjéinek kombinációjából épülnek fel, de az oxfordi változatban nagyobb arányban vannak maláriafehérjék. A kutatók úgy vélik: ez segít az immunrendszernek abban, hogy a maláriára összpontosítson, ne hepatitiszre.

A malária évezredek óta az emberiség egyik legsúlyosabb betegsége, amely főleg csecsemők és kisgyermekek halálát okozza.

A betegség manapság is több mint 400 ezer halálos áldozatot követel évente, 

még a fekhelyekre szerelt szúnyoghálókkal, rovarölő szerekkel és gyógyszerekkel elért eredmények ellenére is.

A művérrel a malária ellen

A malária elleni harc egyik fegyvere a szúnyogírtás, de a rovarirtószerek használata a teljes ökoszisztémára veszélyes lehet, nehéz jól kontrollálni. Ezen változathat svéd tudósok egy új találmánya: a művér – írja a Euronews. A dolog lényege az, hogy a maláriát terjesztő parazita egy HMBPP nevű vegyi anyagot bocsát ki, ami vonzza a szúnyogokat, így érve el azt, hogy könnyedén találjon hordozót, aztán később a szúnyogoknak köszönhetően gazdatestet. Az alapvetően céklaléből készülő művérbe sikeresen juttatták be a kutatók ezt az anyagot, valamint további olyan méreganyagokat, amik megölik a maláriát terjesztő szúnyogokat. „Ezzel a módszerrel, még az olyan nagyon sűrű környezetekben, mint a dzsungel vagy a trópusok, ahol nagyon sok rovar van, ki tudjuk választani azokat, amelyektől meg akarunk szabadulni, és csak azokat célozni” – mondta a művér egyik kifejlesztője, Lech Ignatowicz.

Malawi után Ghána a második ország, ahol bevezették a malária elleni vakcinát

Fotó: AFP/CRISTINA ALDEHUELA

A betegség manapság is több mint 400 ezer halálos áldozatot követel évente

Pénteken délután erős kezdéssel nyitja meg kapuit a háromnapos Szeged International Airshow, ahol a szervezők eddig soha nem látott éjszakai látványshow-val és több mint tíz nemzet legjobb pilótáival kápráztatják majd el a közönséget.