Felszínre hozták a régi, második világháború idején felrobbantott Lánchíd egyes darabjait - írja közleményében a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).
A Lánchíd felújításához kapcsolódva tavaly májusban kezdődött meg az átkelő vízi környezetének fém- és lőszermentesítése. A közlemény felidézi, több hatalmas roncsot találtak a folyóban a szakemberek, ezeket most kiemelték a vízből, hogy be tudják fejezni a lőszermentesítést. A roncsok többsége régi híddarab, akkor kerültek a Dunába, amikor a Lánchidat felrobbantották a második világháború végén.
A helyszíni munkák elején szonárfelvételeket készítettek a Duna érintett szakaszának medréről, majd búvárfelderítők merültek alá. A közlemény emlékeztetett, tavaly nyáron másfél mázsás török kori ágyúgolyót is találtak ezen a szakaszon.
A mostani munkákban egy bárka, egy ponton, egy horgonyzódereglye, egy tolóhajó és egy búvártag vesz részt két rohammentő csónak készenlétével és tűzszerészek folyamatos szakfelügyelete mellett, majd daruval vagy lánctalpas kotróval emelik ki a roncsokat, búvárok segítségével - írta a BKK. Ma a Lánchíd régi korlátjának egy darabját hozták felszínre, de korábban hasonlóképp emelték ki a híd egyik kereszttartóját is. Az esetlegesen talált lőszereket a honvédségi szakemberek hatástalanítják - tették hozzá.
A lőszer- és roncsmentesítő munkák a vízállástól függően várhatóan november elején fejeződnek be. Addig is viszont a munkavégzés idejére hétfőnként hajózási zárlatot rendelnek el a medernyílásban, ez alól a munkákban részt vevő felderítő, honvédségi és vízi rendészeti hajók mellett a folyamfelügyeleti, valamint a mentő- és tűzoltósági hajók jelentenek kivételt.
A közlemény megjegyzi, mindeközben a Lánchíd felújítása ütemterv szerint halad. 2023-ra ígérik a munka befejezését, azonban a tervek szerint az útpálya már idén év végére elkészül.