Vatikán;Kirill patriárka;Ferenc pápa;

- Pápai áldás

Ferenc pápa figyelemreméltó beszédet mondott Kazahsztánban, a világvallások és hagyományos vallások vezetőinek kongresszusán. Mint fogalmazott, a vallásoknak mindig a békét kell szolgálniuk a háború helyett. „A szent nem válhat a hatalom támaszává, és a hatalom nem épülhet a szentre!”

Egyértelmű, hogy Kirill pátriárkának, az orosz ortodox egyház fejének üzent, aki vallási okokkal magyarázta Oroszország Ukrajna elleni agresszióját. A pápa már korábban is bírálta Kirillt, s mint kiderült, a pátriárka emiatt nem utazott el Kazahsztánba, ezért maradt el a kettejük közötti találkozó.

Ennek magyar szempontból is komoly szerepe van. Itthon ugyanis, azóta, hogy áprilisban a pápa Orbán Viktort, majd nemrégiben Novák Katalint fogadta, a kormány azt sugallja, Ferenc a szövetségesünk, hiszen ő is békét akar. Csakhogy nem olyan békét, mint mi. Számára a béke fogalma nem azt jelenti, hogy Kijevre erőltetik az oroszok akaratát. A pápa ráadásul azt a Kirillt bírálta, akit Magyarország megóvott az uniós szankcióktól.

Itthon azt is készpénznek veszik, hogy a pápa jövőre Magyarországra jön, ennek előkészítésével már Semjén Zsolt kormányfőhelyettest is megbízták. Jól látható, az itthoni egyházi vezetés nagyon komoly lobbitevékenységet folytat a háttérben, hogy fenntartsa a Vatikán és a magyar kormány közötti szövetség látszatát. Ám aki egy kicsit is ismeri, hogy mennek a dolgok a Szentszékné,  jól tudja: ha egy állami vezető meghívja egy adott országba a pápát, ő igent mond rá, de ez még nem jelenti azt, hogy a következő évben el is utazik. Legalább tucatnyi meghívást kapott a pápa csak az eltelt hónapokban. Ráadásul Ferenc szívesebben utazik olyan országokba, ahol nem a katolikus a domináns vallás.

Ezeket persze itthon is jól tudják, de fenn kell tartani azt a hamis látszatot, hogy Magyarország a keresztényég bástyája a pápa áldásával.