árnyékkormány;DK;Republikon Inzézet;Dobrev Klára;

2022-09-16 20:05:00

„A DK lépése egyértelműen a saját pártépítést szolgálja, mégpedig a többi ellenzéki párt háttérbe szorításával”

A Dobrev Klára vezette árnyékkormány névsorát hétfőn hozzák nyilvánosságra.

Ha az adott terület felelősei minden egyes alkalommal megszólalnak, amikor lépni kellene és nemcsak azt mondják el, mit csinál rosszul az Orbán-kormány, hanem azt is bemutatják, ők hogyan kezelnék a bajt, akkor a Demokratikus Koalíció árnyékkormányának létrehozása növelheti a párt népszerűségét.

Így értékelte lapunknak a Republikon Intézet stratégiai igazgatója azt a bejelentést, hogy Dobrev Klára EP képviselő, a DK ellenzéki előválasztási miniszterelnök-jelöltje elvállalta: alternatív kormányfőként „kiutat mutat a magyar embereknek a megélhetési válságból”, s ezzel felkészül egy majdani valódi kormányzásra.

Virág Andrea az ötletet és az időzítést is ésszerűnek látja a párt szempontjából, az erről szóló kampányt pedig politikai és kommunikációs értelemben is láthatóan jól felépítettnek tartja, bár valószínűnek látszik, hogy a lépésnek az ellenzék többi pártja nem örül felhőtlenül.

Mint mondta, jelenleg az ellenzék széttöredezett, pártjai érezhetően sem együtt, sem külön-külön nem találnak válaszokat a válságok sorozatára, pedig a Fidesz népszerűsége a legutóbbi felmérések szerint az infláció, a gyenge forint, az energiaárak, az egyre nehezebb megélhetés miatt csökken, amit ki kellene használniuk, s ehhez szükség lenne valamilyen együttműködésre. Ennél azonban a következő választásokra készülve ma fontosabbnak látszik az önálló arculat felmutatása, s ebben a DK jogosan hivatkozik a vezérszerepet magyarázó - táboron belüli - legmagasabb támogatottságára. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az éppen elnökcserékkel elfoglalt kisebb ellenzéki pártok nem is tudnának alternatívát kínálni a jobboldali kormánykoalícióval szemben – sorolta az érveket az elemző.

– Egy árnyékkormány tagjainak rendszeres megjelenése ugyanakkor lefoglalhatja az ellenzéknek jutó médiafelületek nagy részét, tehát a DK lépése egyértelműen a saját pártépítést szolgálja, mégpedig a többi ellenzéki párt háttérbe szorításával, ami felerősíti a versenyt ezen az oldalon, belső konfliktusokhoz vezethet, s háttérbe szoríthatja a közös célt, a fideszes, de leginkább a bizonytalan szavazók megszólítását – értékelte a bejelentést az elemző. A Demokratikus Koalíció a 2024-es EP választásra készülve sokat nyerhet a lépéssel, de még az egyébként összefogásra kényszerítő önkormányzati választás előtti tárgyalásokon is erősítheti a pozícióit, ha sikerül növelni a népszerűségét.

Az árnyék-miniszterelnök terveit vasárnap ismerheti meg a közvélemény, a Dobrev Klára vezette árnyékkormány névsorát pedig hétfőn hozzák nyilvánosságra, tehát nem tudni, lesz-e valamilyen szerepe Gyurcsány Ferencnek ebben a csapatban, vagy marad „csak” pártelnök.