„Főtisztelendő Erdő Péter Bíboros Úr - a saját kérésemre - hivatalosan felmentett a papi szolgálat alól. Ma megtartottam utolsó miséimet. Erről most itt többet nem írnék, és titeket is kérlek, amennyiben lehet, NE írjatok, NE hívjatok, most elcsendesedésre és nyugalomra van szükségem” - tudatta rögzített Instagram-sztorijában Hodász András római katolikus pap, az Angyalföldi Szent Mihály Plébánia plébánosa.
Az elsőként a 24.hu által észrevett bejegyzésben Hodász András közölte, a közösségi médiában tanúsított aktivitásából is visszavesz. „Ha tehetitek, inkább imádkozzatok értem, az mindig jól jön. Köszönöm!” - fogalmazott.
Hodász András elsődlegesen Papifrankó című YouTube-csatornájával vált ismertté, ebben számos témával foglalkozott, az egyház tanításainak ismertetésétől könyv- és filmkritikákon át a vallást is érintő közéleti kérdésekig. Közvetlen, barátságos stílusa és a témák könnyen befogadható tálalása hamar népszerűvé tették, a kormányzati propaganda azonban később kipécézte magának, miután kiderült, hogy bizonyos közéleti kérdésekben nem azonosul a kormánypárti narratívával: többször bírálta például az oktatási rendszert, LMBTQ-kérdésben pedig úgy vélekedett, hogy az elmagányosodás, a tömeges depresszió, a szorongás talán nagyobb problémái is lehetnek a fiatalságnak, mint a „meleglobbi”. Sőt, februárban egy Veiszer Alindának adott interjúban azt is kifejtette, hogy számára Márki-Zay Péter szimpatikus és személyében hitelesnek tűnik. Ezt azt követően mondta, hogy az ellenzéki összefogás akkori miniszterelnök-jelöltje január végén ellátogatott hozzá egy szentmisére.
Ebben az interjúban beszélt részleteiben lelki problémáiról is: elárulta, antidepresszánsokat kénytelen szedni. Úgy fogalmazott, dől rá a feszültség mindenhonnan, „néha ez az oldal haragszik, néha az az oldal, néha fentről haragudnak, néha lentről”, a „fentet” firtató kérdésre leszögezte, hogy nem Ferenc pápa haragszik. Azt is elmondta ugyanakkor, hogy szokta érezni, hogy az egyházban is büszkék rá: mutogatnak, „te beszélj, mert akkor jönnek a fiatalok”. Élesen bírálta a jelenleg érvényben lévő oktatási rendszert: bűnének tartotta a leterheltséget, a magányt, az izolációt és a családi kapcsolatok széthullását is, bár hozzátette, hogy ezek egy részéért persze más tényezők is felelősek, mint például a mobileszközök.
A kormányzati támadások egyre sokasodtak, Trombitás Kristóftól Jeszenszky Zsoltig a NER szellemi nehéztüzérségének számos tagja kezdett uszításba ellene. Márciusban jelentette be, hogy leállítja Papifrankó című YouTube-csatornáját, ezzel kapcsolatban utolsó cseppként azt jelölte meg, hogy Bayer Zsolt is nekirontott. A katolikus pap akkor közölte, Magyarországon az elmúlt években nagyon rossz irányba ment a közbeszéd, csak fekete és fehér létezik, és a szekértáborok világában alapelvvé vált, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van. „Az online bullying és online lincselés világa képes sebeket okozni: a Bölcsesség könyve úgy fogalmaz, hogy az ostor csak a bőrt tépi fel, de a bántó szó a csontot töri össze” - fogalmazott.
Hodász András atya ezt követően még folytatta papi szolgálatát, sőt, közéleti téren sem vált teljesen inaktívvá, szeptemberben még például részt vett a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom pilismaróti szabadegyetemén, ahol „Az egyház feladata a jelenlegi politikai helyzet miatt kialakult társadalmi szakadék megszüntetésében” címmel tartott előadást.
A 777 keresztény portál - amelynek egyébként Hodász András maga is egyik alapítója volt - azt írta, a papi szolgálat alóli felmentés alapvetően egy évre szól, ez polgári szóhasználattal élve lényegében egy éves betegszabadságot jelent. A gyakorlat szerint ilyen esetben nem szakad meg teljesen a kapcsolat a katolikus egyházzal: fél év után konzultációra hívják, így elviekben van esély arra, hogy amennyiben úgy érzi, folytassa szolgálatait, persze mindez egyelőre igen kérdésesnek tűnik. A portálon megjelent véleménycikk mindenesetre egyszerre zseninek és lázadónak nevezte a felmentett plébánost, akit az írás szerzője szerint a politikai közélet és az újságírók is kihasználtak. Ugyanakkor az egyházi közösség felelősségét is hangsúlyozza, mint fogalmaz: „elengedtük a kezét és beálltunk a kirakat elé nézelődni”. A szerző úgy véli, a feladat most az, hogy Istenhez fordulva, imával segítsenek, hogy az elkövetkező időszakban újra megtalálhassa önmagát. „Mert ha ez sikerül, akkor még láthatunk egy boldog Hodász Andrást. Egy boldog Hodász András atyát” - zárja sorait, reménykedve abban, hogy a felmentését kérő plébános később talán még visszatérhet hivatásához.
Hodász András Márki-Zay Pétert támogatja, de Orbán Viktorral is szelfizne, ha elmenne a miséjéreA kormánypropaganda sorozatos támadásai miatt megszűnik a Hodász András vezette PapifrankóHodász atyától Havas Henrikig – szabadegyetemre hív az első őszi hétvégén Márki-Zay Péter mozgalma