A kiállítás ötlete Kárpáti Tamás újságírótól származik, aki már évtizedek óta gyűjti a művészbarátaitól a különböző relikviákat, majd készíttet belőlük műtárgyakat. A jelen tárlaton huszonnyolc ilyen munkát láthatunk, többek közt Máté Péter szemüvegét, melyhez Fenekovács László készített portrét az énekesről, Solti György karmesteri pálcáját, mely Vinczellér Imre absztrakt festményén kapott helyet vagy a Karinthy család írógépét, melyet Erkel László „Kentaur” tett meg műtárggyá, elhelyezve a billentyűkön Karinthy Frigyes, Ferenc és Márton fényképét, valamint az Előszó című vers első két sorát.
A kiállítás „Azért vannak a jóbarátok…” című megnyitóján szintén a társművészetek találkoztak, vagyis neves színészek és zenészek adták elő az egyes képeken szereplő alkotók műveit, míg a színpad mögött kivetítették a hozzájuk tartozó műtárgyakat. Először Esterházy Péter Javított kiadás című könyvéből olvasott fel Hajdu Steve, miközben az író szemüvege és Kemény Zoltán grafikusművész ahhoz készített montázsa tűnt fel, majd az ifjú tehetség, Szokolay Ádám játszotta el Bartók Béla emblematikus Allegro Barbaro című zeneművét, mialatt Mátrai Eriknek a zeneszerző utolsó filmfelvételéből készített portréja jelent meg.
A műsor két órája változatosan alakult: Létay Dóra Kosztolányi Dezsőtől, Molnár Piroska Kányádi Sándortól, Haumann Máté Örkény Istvántól olvasott fel, míg Lukács Sándor Kertész Imre Kaddis a meg nem született gyermekért című regényéből, Eszenyi Enikő pedig Faludy György Pokolbéli víg napjaimból adott elő. Az esten a zene sem maradt el: Dés László és Geszti Péter A dzsungel könyve musicalből énekelt, Gerendás Péter Máté Pétert idézte meg, Roby Lakatos kisegyüttesével lépett fel, míg Fesztbaum Béla a Szomorú vasárnapot játszotta el zongorán, a háttérben Naomi Devil (Ördög Noémi) Seress Rezső kottájához festett melankolikus nőalakjával. A zenészek, énekesek és színészek mellett Fehér László festőművész is színpadra állt, hogy felolvassa Tandori Dezső A Semmi Kéz című versét, melyet először mesterétől, Kokas Ignáctól hallott. A vetítőn Fehér Tandoriról készült portréja jelent meg, mellette a költő piros színű, kötött sapkája.
Infó:
Hungarikonok
Kiskorona7 – Óbudai Társaskör
Budapest, 3. kerület, Kiskorona utca 7.
Megtekinthető december 16-ig