Pénteken mutatták be Radnai Péter A magyar televíziózás legendái – Interjúk az első influenszerekkel című interjúkötetét a Szabadság tér 17-es szám alatt álló Tőzsdepalotában, az egykori Magyar Televízió székházában. Az esemény helye ikonikus, 2009-es bezárása óta kihasználatlanul áll a hatalmas épület Budapest központjában. A könyvbemutató miatt most először nyitotta meg kapuit azóta a Tőzsdepalota. A fűtetlen, áramtól és vízellátástól megfosztott egykori székház egészen apokaliptikus helynek tűnik, pedig aulája csodaszép, üvegkupoláján keresztül szűrődik be a sajtóeseményhez szükséges fény.
Lassan érkeztek a kötetben szereplő legendák, bár nem mindenki jött el. A teljes névsor: Bánó András, Benda László, Dévényi Tibor, Egri János, Endrei Judit, Fehér Anna, Feledy Péter, Gálvölgyi János, Gát György, Horvát János, Juhász Előd, Kaplár F. József, Kertész Zsuzsa, Kondor Katalin, Kovács P. József, Rózsa György, Szinetár Miklós, Vágó István, Vass István Zoltán és Vitray Tamás. Radnai Péter televíziós újságíró e húsz meghatározó tévéssel, háttérés frontemberrel készített korábban interjút a Spektrum televíziós csatornának, ezt rendezte kötetbe az Athenaeum Kiadó. Szépen szerkesztett, jól tördelt kiadvány, a szerző hangsúlyozta, az interjúk nélkül talán feledésbe merülne azoknak az embereknek a munkája, akik az internet korszaka előtt – a Google, a YouTube, a Spotify előtt – „kinyitották a világot” a magyar közönség előtt egy szigorú és zárt rendszerben.
A beszélgetések felelevenítik a „királyi” tévé hőskorát, azt az időszakot, amikor az esti műsorok adták a másnapi társalgások fő témáit. Az interjúkat olvasva kirajzolódik a Kádár-korszak utolsó két évtizede, a rendszerváltás és az azt követő zűrzavaros időszak, a hazai televíziózás története, hullámvölgyei és -hegyei, legemlékezetesebb műsorai és pillanatai. A magyar televíziózás legendái nagy előnye, hogy a sokszor hasonló élmények és összeérő emlékek mellett a televíziós személyiségek egyéni karaktere, beszédmódja is érzékelhető, ami a két szerkesztő – Koronczai-Fekete Viktória és lapunk állandó szerzője, Papp Sándor Zsigmond – nevét is dicséri.
Bár Radnai Péter interjúkötete nem csupán az anekdotákról szól, a könyvbemutatóra jut bővel a sztorizásokból, egyedül Kertész Zsuzsa, az egyik leghíresebb bemondónőnk és Rózsa György műsorvezető reflektált magára a helyszínre. Kertész Zsuzsa elmondta: inkább behunyja a szemét, és elképzeli, amikor még itt nyüzsgő élet volt, ahelyett, amit most lát. Rózsa György pedig úgy nyilatkozott, nem csak szomorú, de dühös is, hálás a kötetért, egyfajta „végkielégítésként” tekint rá. – Nem csak az épület és a múltja miatt bánkódom. Jelenleg nem hívnak minket se műsort készíteni, se tanácsot adni. Ahogy a könyv is jelzi, legendák vagyunk, valamilyen szinten már a múlthoz tartozunk.
Többen reflektálnak megszólalásaikban a változó világra: mekkora presztízsnek számított egykor a Magyar Televíziónál dolgozni, valamint a streaming térnyerésére. Radnai Péter úgy vélekedik: a kötet minden változás ellenére is fontos, mert a benne szereplő életutak, az interjúalanyok szellemisége csakis követendő példát állíthat a jövő televíziója elé.
Infó
Radnai Péter: A magyar televíziózás legendái – Interjúk az első influenszerekkel
Athenaeum Kiadó, 2022