színház;Trafó;

- Kamaraopera a balassagyarmati túszdrámáról

Szombat este a Trafóban debütál a több évig készült Túszopera (Geiseloper), Gryllus Samu zeneszerző és Brina Stinehelfer rendező kamaraoperája. 

Az előadás az 1973-as balassagyarmati túszdráma és az akkori társadalmi reakciók viszonyát modellként használva, részben interaktív formában, szövegkönyvében pedig dokumentumokra épülve mutatja be a közösség szerepét a traumák kialakulásában, és erejét feldolgozásukban.

A Túszoperát nemrég Bécsben mutatták be. – A bécsi közönség nagyon jól fogadta az előadást, a közösségi interakcióban is részt vett. Tartottam tőle, mennyire lesz hajlandó játszani a nagyérdemű, hiszen adott jeleneteknél arra kérjük a nézőket, hogy énekeljenek, susogjanak és egyéb hangokat adjanak ki. Ez persze nem kötelező, de a legtöbben így is kifejezetten aktívak voltak. Úgy gondolom, hogy sikerült az előadásban úgy ötvözni a könnyedséget és a fajsúlyosságot, hogy az még játékra tudja hívni közönségét – mondta el lapunknak a zeneszerző Gryllus Samu. – Mivel a két fiatal Ausztriába akart szökni, ezért a bécsiek számára sem idegen a téma, de nyilván máshogy reagál az a balassagyarmati esetre, aki ismeri, hogy milyen egy diktatúra belülről. Viszont nagyon érdekes: az utóbbi évek karanténtapasztalata mindenki számára adott egy impulzust ahhoz, hogy könnyen elképzelje, milyen lehet túsznak lenni.

Magyarországon most először lesz látható az előadás offline verziója, Gryllus Samu és az alkotógárda még az online térben is igyekeztek megteremteni az interakció lehetőségét. – A lezárások után azonnal azon kezdtünk dolgozni, hogy az elképzelésinket az internetes térben is megvalósítsuk. A közönség akkor a SpatialChat nevű programon csatlakozott az előadáshoz, melynek lényege az, hogy a résztvevő mozgástérrel rendelkezik, így pozíciója akusztikus pozíció is egyben. Magyarán: ha a néző az előadás közvetítésekor a térben a zenekarhoz közelít, azt fogja jobban hallani. –

A magyarországi bemutatóról Gryllus Samu úgy véli, a hazai közönség tökéletesen mást érzékel majd a Túszoperából. – Ez az 50 évvel ezelőtti eset közös traumánk. Mindemellett remélem, van egy olyan rétege az előadásnak, ami mindenki számára megközelíthető. A Túszoperát épp ezért angolul játsszuk. – A darab zenei rendezője Gryllus Samu, a szöveget Varga Vince alkalmazta színpadra. A Túszopera szereplői: Josefa Beil, Dominik Förtsch, Tara Khozein, Steven Scheschareg.

Infó

Gryllus Samu - Varga Vince - MuPATh: Túszopera

Trafó, szeptember 24.

Tizenhárom éve áll üresen egy hatalmas épület a Szabadság téren. Egykor mindenki irigykedve gondolt azokra, akik ott dolgozhattak.