fűtés;Orbán Viktor;levél;korlátozás;kormányrendelet;felülvizsgálat;visszavonás;Vasutasok Szakszervezete;

- Nonszensz a 18 fok: a hőmérséklet-korlátozó rendelet visszavonását vagy felülevizsgálatát követelik Orbán Viktortól a vasutasok

Meleg János elnök szerint már most látszik, amennyiben a kormány nem változtat ezen a szigorú kötelezettségen, tömeges betegállománnyal kell számolni a vasutasok körében.

A hőmérséklet-korlátozó rendelet visszavonását vagy alapos felülvizsgálatát követeli a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) Orbán Viktor miniszterelnökhöz írt levelében.

Meleg János, a VSZ elnöke levelében úgy értékeli, hogy a munkahelyi hőmérsékletre vonatkozó újabb szabályok negatívan befolyásolhatják az állami intézmények által foglalkoztatott munkavállalók egészségi állapotát.

Felhívja a figyelmet arra, hogy jogszabályi rendelkezés szerint a munkaterületeket befogadó helyiségek hőmérsékletének a munkavégzés teljes időtartama alatt az emberi szervezet számára megfelelőnek kell lennie, figyelembe véve a munka jellegét és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelését. Véleményük szerint a 18 fokra korlátozott munkahelyi hőmérséklet a fenti szabályoknak nem felel meg.

„Az alacsony munkahelyi klimatikus környezet, mint fizikai kóroki tényező a munkavállalók szervezetére jelentős megterhelést gyakorol. A megfelelő klímaparamétereknek azért van nagy jelentőségük, mert a munkavállalók komfortérzetét nagymértékben befolyásolja a munkahelyi klíma. Ennek függvényében rosszabbul teljesíthetnek, ráadásul a nem megfelelő hőérzet fáradtsághoz, koncentrációcsökkenéshez, egészségügyi panaszokhoz, megbetegedésekhez vezethet” – fejti ki.

„Külön felhívjuk szíves figyelmét, hogy a szociális helyiségek (egészségügyi, pihenő, étkező, tisztálkodó, öltöző) vonatkozásában az ilyen alacsony hőmérsékleti értékek további kockázatokat jelentenek. Ugyanakkor a szabadtéri munkahelyek kapcsán megszűnik a munkáltatók védőitalellátási kötelezettsége” – teszi hozzá.

A VSZ elnöke szerint a szakszervezet megérti a kormányzatnak az energiaválsággal kapcsolatos törekvéseit, de úgy látják, a megoldást nem a korábbi gyakorlatban már jól bevált és alkalmazott hőmérsékleti értékek csökkentése jelenti.

„A munkavállalók egészségének védelme érdekében kérjük a már meghozott intézkedéseik felülvizsgálatát, más megoldások számbavételével (pl. távmunkavégzés, home office, 4 napos munkahét). Javasoljuk továbbá, hogy a helyzet mielőbbi rendezésére, szociális párbeszéd keretei között keressünk közösen megoldást”

– írja.

A VSZ elnökének tájékoztatása szerint a MÁV-munkahelyek nagy részén képtelenség betartani a 18 fokos hőmérsékletre vonatkozó szabályozást. Szerinte már most látszik,

amennyiben a kormány nem változtat ezen a szigorú – csaknem embertelen – kötelezettségen, tömeges betegállománnyal kell számolni a vasutasok körében.

„A MÁV-nál ugyanis nemcsak korszerű irodaépületekben dolgoznak az emberek, hanem sok olyan kisebb állomáson és megállóhelyen is, ahol a szolgálati helyiségeket még mindig kályhával vagy különféle egyszerű hősugárzókkal fűtik, így kizárt, hogy folyamatosan tartani lehessen az előírt, egyébként sem komfortos hőérzetet biztosító 18 fokot” – írják.

A VSZ szerint embertelen és egészségtelen ilyen alacsonyra korlátozni a hőfokot ott (is), ahol például

„a nehéz fizikai műszak végén tisztálkodnának, zuhanyoznának a munkavállalók, de a kellemetlenül hideg helyiségekben mostantól nem teszik vagy, ha mégis, akkor számolniuk kell a megbetegedéssel”.

„És gondoljunk azokra a vasutasokra is, akiknek munkaköréből adódóan időnként a szabadban kell tartózkodniuk akkor is, ha esik az eső vagy szakad a hó, s átfagyottan, átázva meg sem tudnak melegedni a hűvös, 18 fokos állomásépületekben. Az átázott ruháik megszárítására pedig esély sem lesz"

– sorolja az új hőmérsékleti korlátozással kapcsolatos súlyos aggályokat Meleg János.

A VSZ elnöke hangsúlyozza: az irodákban dolgozó vasutasok sincsenek jobb helyzetben, hiszen közismert, milyen ártalmas hideg helyiségben ülni órákon keresztül.

Mint arról a Népszava is beszámolt nemrég, a tűzoltók laktanyáiban kormányrendeletre hivatkozva korlátozza a fűtést a katasztrófavédelem, az intézkedések keretében a magántulajdonú fűtőeszközöket a tulajdonosaiknak haladéktalanul el kell távolítaniuk a laktanyák épületeiből.

A hideg közeledtével pedig csak nő a jelentkezők száma.