Oroszország;Ukrajna;háború;civil áldozatok;rakétatámadások;energia-infrastruktúra;

- „Vlagyimir Putyin meg akar félemlíteni minket, de nem fog sikerülni” – helyszíni beszámoló a támadás alatt álló Kijevből

A Népszavának egy Kijevben élő lányt, Katerinát sikerült elérnie. Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főosztálya szerint az oroszok a masszív rakétacsapást nem a krími híd miatti megtorlásul hajtották végre, valójában már október elejétől tervezték. Eközben Volodimir Zelenszkij beszélt Olaf Scholz német kancellárral egy G7-találkozó sürgős összehívása érdekében, továbbá az ukrán infrastruktúra helyreállításáról is.

Több tucat áldozata van az Ukrajnára zúdított rakétaesőnek – derül ki a helyi média és tisztségviselők beszámolójából.

Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat legutóbbi tájékoztatása szerint a támadásokban legalább 11 ember vesztette életét, és 64 sebesült meg.

A támadás következtében létfontosságú infrastrukturális objektumokat (főként energiaellátó létesítményeket) ért csapás nyolc megyében és Kijevben, a fővárosban több mint 30 helyszínen ütött ki tűz.

Négy térségben, a lviviben, a poltavaiban, a szumiban és a ternopiliben nincs áramellátás. Ukrajna többi részében az áramellátásban fennakadások vannak.

A tűzoltásban és a mentési műveletekben több mint ezer ember veszt részt körülbelül 120 egységnyi felszereléssel.

Korábban Vitalij Klicsko kijevi polgármester öt halottról és 51 sebesültről adott hírt.

A Kijev városi katonai közigazgatás Telegram-csatornáján közzétett beszámoló szerint

  • három rakéta csapódott be a Sevcsenkivszkij negyedbe, aminek következtében hat jármű kigyulladt, további 15 károkat szenvedett. Az előzetes információk szerint 5 ember életét vesztette, további 24 megsebesült. Ezenkívül két rakéta csapódott be infrastrukturális objektumokba, további három ember megsebesült.

  • A Szvjatosinszkij negyedben egy egyemeletes épületet ért találat, három ember megsebesült.

  • A Holoszijivszkij negyedben számos, alapvető fontosságú infrastrukturális objektumot értek csapások. Legalább egy ember megsebesült.

  • A Desznyanszkij negyedben szintén alapvető fontosságú infrastrukturális objektumot ért támadás, egy ember megsebesült.

A német külügyminisztérium Twitter-bejegyzésében tudatta, hogy egy rakéta eltalálta a kijevi német nagykövetség vízumosztályának otthont adó épületet. Hozzátették azonban, hogy már a háború február 24-i kitörése óta nem használják az épületet, a nagykövetség már máshol működik, alkalmazottjai jól vannak.

A német nagykövetség vízumosztályának otthont adó épületet Kijevben orosz rakéták találják el 2022. október 10-én.

Bogdan Aurescu román külügyminiszter keményen elítélte az orosz rakétacsapásokat. „Határozottan elítéltem a Kijev központjában és más ukrán városokban található civil célpontok elleni, a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan megsértő, emberéleteket követelő orosz rakétacsapásokat” – fogalmazott. Hozzátette, örül annak, hogy a román nagykövetség munkatársai jól vannak, tekintve, hogy az egyik rakéta 850 méterre a nagykövetség épületétől csapódott be.

A Népszava Online kérdésére egy Kijevben élő lány, Katerina elmesélte, hogy ő is hallott robbanásokat. Elmondása szerint a helyi hatóságok azt javasolták, a kijevieknek, hogy szükség esetén halmozzanak fel több napra elegendő élelmiszert. Az emberek a közösségi médiában keresik egymást, érdeklődnek a másik felől és arról, kinek milyen segítségre van szüksége. A város egyes részein nincs villany. Bár a hatóságok folyamatosan dolgoznak a károk elhárításán, figyelmeztetik az embereket, hogy áramkimaradásokra lehet számítani. És  figyelmeztetnek arra is, hogy további támadásokra lehet számítani a nap folyamán. A bevásárlóközpontok zárva vannak, a szupermarketek azonban továbbra is nyitva tartanak, ahol meglehetősen sokan vannak. Katerina közép-európai idő szerint délután negyed 3-kor jelezte, hogy ismét megszólalt a légvédelmi sziréna a fővárosban. – A legrosszabb a kapcsolat elvesztése a külvilággal, a rokonokkal.Meg akar félemlíteni minket (Vlagyimir Putyin – a szerk.), de nem fog sikerülni – mondta a lány, aki bohócnak nevezte az orosz elnököt.

Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője arról számolt be, hogy az oroszok 83 rakétát lőttek ki, ebből az ukrán légvédelem 43-at megsemmisített. Mint mondta, az oroszok precíziós rakétákat, H-101-es, H-555-ös rakétákat lőttek ki a Kaszpi-tengeren állomásozó stratégiai bombázókról, továbbá Kalibr rakétákat a Fekete-tengerről, Iszkandereket, Sz-300-asokat és Szmercseket is bevetnek.

Rakétacsapások érték a nyugat-ukrajnai Lvivet is, aminek következtében Andrij Moszkalenko polgármester-helyettes tájékoztatása szerint

  • A város körülbelül 90 százaléka áram nélkül maradt, ezért sem a villamosok, sem a trolibuszok nem járnak, őket további autóbuszokkal helyettesítik.

  • A közlekedési lámpák több mint 80 százaléka nem működik.

  • A városban nincs meleg víz, hideg vizet is csak a tartalék ellátáson keresztül sikerül biztosítani.

  • A mobilszolgáltatásban fennakadások vannak.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Twitter-bejegyzésében tudatta, hogy beszélt Olaf Scholz német kancellárral egy G7-találkozó sürgős összehívása érdekében. A terv szerint az eseményen felszólal Zelenszkij is, aki megfogalmazása szerint „az Oroszországi Föderáció terrortámadásairól” fog beszélni. Ezenkívül megvitatták az Oroszországra nehezedő nyomás fokozását, továbbá a kárt szenvedett ukrán infrastruktúra helyreállítását – tette hozzá.

Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főosztálya Telegram-bejegyzésében azt állította, hogy az oroszok a masszív rakétacsapást nem a krími híd miatt mérték Ukrajnára, valójában már október elejétől tervezték.

Az ukrán katonai hírszerzés információi szerint a Kremlből már október 2-3-án utasították az orosz erőket, hogy készítsenek elő az ukrán polgári infrastruktúra elleni masszív rakétacsapásokat. Célpontként kulcsfontosságú, polgári infrastrukturális objektumokat és sűrűn lakott ukrán városokat jelöltek meg.

A hírszerzés állítása szerint október 8-án hét darab Tu-160-as stratégiai bombázót helyeztek át az Olenyja légi támaszpontról az Engelsz támaszpontra, és H-101-es cirkálórakétákkal szerelték fel őket. Ezenkívül hat cirkálórakéta-hordozót, rajtuk 40 Kalibr rakétával irányítottak Szevasztopol külső öbléhez.

Simán vette az akadályt az osztrák elnökválasztás első fordulóján Alexander Van der Bellen, aki 55,9 százalékkal abszolút többséget szerzett. Egy ifjú énekes volt a meglepetésember.