A szerződésük alapján járó alaptámogatás 4 százalékáról, összesen mintegy 13 milliárd forintról mondanak le „önként” a modellváltáson átesett egyetemek kuratóriumai, a pénzzel a rezsiharcot támogatják - írja a Jelen.
Az eredetileg 25 évre szóló finanszírozási megállapodást tavaly szeptemberben jelentette be a kormány. Az akkori közleményben úgy fogalmaztak: „Az új modellben biztos és kiszámítható finanszírozási rendszer jön létre, amely 25 éves keret-megállapodásokon és 6 éves közfeladat-finanszírozási szerződéseken alapul”.
A Jelen felidézi, hogy a modellváltásról szóló vitákban az egyik mézesmadzag a több pénz volt, vagyis amennyiben az egyetemek elfogadják, hogy a fenntartó kuratóriumokba fideszes delegáltak kerülnek, úgy cserébe önálló gazdálkodást folytathatnak és nem vonnak el tőlük több pénzt a költségvetés mindenkori helyzetétől függően.
Ehhez képest a lap úgy tudja, hogy a modellváltáson átesett intézmények kuratóriumai - hogyan, hogyan nem - egyszerre döntöttek úgy, hogy részt vállalnának a rezsiharc költségeiben és a „háborús infláció” elleni küzdelemben, ennek szellemében pedig lemondanak a szerződés alapján nekik juttatott alaptámogatás 4 százalékának megfelelő összegről. Mellesleg a kuratóriumok e roppant „nagyvonalú döntéséről” esetenként az egyetemek vezetését sem tájékoztatták.
A Jelen információi szerint technikailag „átütemezésre” keresztelték át az akciót, vagyis idén ennyivel kevesebbet kapnak az az egyetemek, amit egy homályos ígéret alapján később talán majd visszakapnak, már ha javul a helyzet. Vagyis a lap szerint lényegében az történik, hogy amit a közvetlenül állami fenntartásban lévő egyetemeken korábban zárolásnak hívtak, azt az alapítványi egyetemeknél most elnevezték „önkéntes felajánlásnak”, valamint „átütemezésnek”.