A zene és a sport időnként egymásra talál, egy világhírű előadó akár dobhat is egy esemény presztízsén, az állítás pedig fordítva is igaz. A Grammy-díjas amerikai rapper, Lil Baby például a november 20-án kezdődő katari labdarúgó-világbajnokság hivatalos dalát énekli idén, mely akár nagy sikert is arathat, főleg hogy sokakban felidézheti a nyolcvanas évek híres pop-rock duója, a Tears For Fears együttes Everybody Wants To Rule The World című számát. Egy sportesemény produkciója esetén azonban nemcsak a dal minősége fontos (persze anélkül mit sem ér az egész), hanem a játék előtt vagy közben nyújtott show, mellyel az előadó jócskán növelheti a népszerűségét.
Utóbbi főleg igaz a Super Bowl amerikai futball-bajnokság félidei produkcióra, melyeken az énekesek több slágerüket is előadják egy általában tíz-tizenöt perces show keretében. Ilyen emlékezetes előadást nyújtott tavaly Abel Tesfaye, ismertebb nevén The Weeknd, aki a félidőben az akkor ikonikussá vált tűzpiros zakójában állt színpadra, majd a focipályán lejtett táncot a szintén piros zakós, befáslizott fejű táncosaival. A provokatív kanadai előadó ezzel a show-val mintegy megkoronázta az imidzsét, a fellépést megelőző klipjei ugyanis tele voltak horrorisztikus jelenetekkel.
A Super Bowl történetében persze előfordult már, hogy a színpadon több sztár is fellépett. Idén például egy egész csapat rapper: Dr. Dre, Snoop Dogg, Kendrick Lamar és Eminem, kiknek pattogós, ütemes szövegeit Mary J. Blige érzéki szólója enyhítette. 2020-ban egy floridai stadionban pedig Shakira és Jennifer Lopez teremtett dél-amerikai hangulatot: először a kolumbiai énekes melegítette fel a színpadot, majd amerikai „kollégája” követte őt, hogy végül duettben szédítsék meg a közönséget. Mellettük az egyik legerősebb előadást 2017-ben Lady Gaga adta, aki a houstoni NRG Stadion tetejéről kék és piros fényű drónok társaságában először a God Bless America (Isten áldja Amerikát) című dalt, majd a This Land Is Your Land (Ez a föld a te földed) című folkdalt énekelte el, aztán konkrétan leugrott az épületről – persze, csak képletesen, az énekes testét egy kötél tartotta. 2015-ben Katy Perry szintén a látványra utazott: egy nagy méretű arany oroszlán vitte be a focipályára, majd Lenny Kravitz és Missy Elliot társaságában énekelt, zárásképp pedig előadta a Firework című számát, melyet – nomen est omen – egy tűzijáték kísért.
Persze egyikőjük sem versenyezhet a pop királynőjével, Madonnát ugyanis a 2012-es fellépésén római katonák húzták be egy emelvényen az indianai Lucas Oil Stadium színpadára, hogy akárcsak egy ókorból érkezett istennő, arany lepelben és hosszú szarvakkal a fején adja elő a Vogue című számát. Az energikus performansz a Like a Prayer című dallal zárult, melyet fekete ruhába öltözött kórussal és az amerikai rapper, Cee Lo Green társaságában énekelt el.
Noha Magyarországon nem jellemző, hogy sportesemények félidejében előadók lépjenek fel, volt már olyan alkalom, amikor egy dal összefonódott egy sikerrel: a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságon a magyar csapat indulója a Soho Party 1998-as Az éjjel soha nem érhet véget című száma volt, melyet a selejtező mérkőzések idején énekeltek a rajongók, de kivált miután a válogatott megnyerte a Norvégia elleni pótselejtezőt, mellyel kijutott a Eb-re. Az új Puskás Aréna 2019-es avatóján, az Uruguay elleni barátságos mérkőzésen pedig a Soho Party össze is állt, hogy élőben adja elő a slágert, majd négy dunaszerdahelyi gyerek énekelte el a DAC labdarúgóklub himnuszává vált Nélküled című dalt.
Egy előadás azonban bajosan is elsülhet, ha az énekes nem készült fel eléggé. Sokan emlékezhetnek rá, amikor 2002-ben Király Linda elrontotta a Himnuszt, mikor is egy stadionnyi ember fütyülte ki. Később az énekes édesanyja A Király család című könyvben elmondta, hogy az eredeti terv az volt, hogy a lánya az egyórás fellépése után húsz percet pihen, átöltözik, majd visszamegy a küzdőtérre, hogy elénekelje a Himnuszt. Amikor azonban a koncert után kifelé tartott, a DJ elkapta a könyökét, hogy maradjon, és már fel is konferálta az előadást.