Uganda;lezárások;Ebola;

2022-10-16 13:20:00

Terjed az ebola, három hétre lezártak két ugandai körzetet

Yoweri Museveni elnök utasította a rendőrséget azoknak az embereknek az őrizetbe vételére, akik gyaníthatóan elkapták a vírust, ám nem hajlandóak elszigetelni magukat.

Három hétig tartó be- és kijárási tilalmat vezetett be – a teherszállító járművek kivételével – szombaton Yoweri Museveni ugandai elnök két ugandai körzet esetében az ebola terjedése miatt – írja a BBC.

Az említett körzetekben – Mubende és a szomszédos Kassanda – zárva tartanak a bárok, az éjszakai klubok és egyéb szórakozóhelyek, továbbá az istentiszteleti helyek, illetve kijárási tilalom lép életbe ez idő alatt.

Mint azt a brit közszolgálati műsorszolgáltató megjegyzi, a lépés 180 fokos fordulatnak tekinthető az elnök politikáját tekintve, mivel Museveni korábban azt mondta, hogy nincs szükség ilyen intézkedésekre. Az elnök korábban arra hivatkozott, hogy az ebola nem a levegőben terjed, így nincs szükség olyan intézkedésekre, mint a koronavírus terjedése ellen.

Museveni azonban szombaton leállította a két körzetbe irányuló vagy onnan induló forgalmat 21 napra. A teherszállító járművek mindazonáltal továbbra is közlekedhetnek, de rajtuk kívül semmilyen más jármű nem. Az elnök televíziós beszédében azt mondta, „ideiglenes intézkedésekről van szó az ebola terjedésének kordában tartása érdekében”. „Mindnyájunknak együtt kell működnie a hatóságokkal, hogy a lehető legrövidebb időn belül véget vessünk a vírus terjedésének” – jelentette ki.

Az elnök már utasította a rendőrséget azoknak az embereknek az őrizetbe vételére, akik gyaníthatóan elkapták a vírust, ám nem hajlandóak elszigetelni magukat. Ezenkívül megtiltotta a hagyományos gyógyítóknak az ebolás esetek kezelését. A portál emlékeztet: a korábbi ebola-hullámok során gócok alakultak ki azokban a térségekben, ahol az ilyen gyógyítók tevékenykedtek.

A mostani hullám során 58 ebola-fertőzöttet jegyeztek fel, és eddig 19 ember halt bele a kórba a kelet-afrikai országban. Mindazonáltal – mint azt a portál megjegyzi – az esetek és a halálesetek valódi száma ennél nagyobb is lehet.

A mostani hullám szeptember elején, a fővárostól, Kampalától körülbelül 140 kilométerre nyugatra található Mubendében ütötte fel a fejét, a település pedig továbbra is gócnak számít a vírus terjedése szempontjából. A hullám elérte a fővárost, Kampalát is, ahol októberben egy ember belehalt a fertőzésbe, ám a vírus nem terjedt tovább, így a főváros jelenleg ebolavírus-mentesnek számít.

A mostani hullámot a vírus szudáni törzse okozza.

Az ebolát 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet. A legsúlyosabb ebola-járvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2014-15-ben Nyugat-Afrikában.