kongresszus;Tajvan;feszültség;Hszi Csin-ping;Kínai Kommunista Párt;

Hszi Csin-ping: Kína soha nem fog lemondani az erő alkalmazásához való „jogáról” Tajvanért

Az elnök mindazonáltal azt mondta, Peking „békés újraegyesítésre” törekszik.

Kína „békés megoldásra” törekszik a Tajvannal való újraegyesítés ügyében, de soha nem fog lemondani „az erő alkalmazásához való jogáról” – jelentette ki vasárnap Hszi Csin-ping kínai elnök a Kínai Kommunista Párt (KKP) 20. kongresszusának megnyitóján a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.

Hszi szerint Kína „mindig is tiszteletben tartotta a tajvaniakat, törődött velük, és előnyben részesítette őket”. Peking eltökélt a Tajvani-szoroson keresztüli gazdasági és kulturális együttműködés előmozdítása iránt – tette hozzá.

„A Tajvan-ügy megoldása a kínai emberek ügye, és a kínaiakon áll a döntés” – fogalmazott.

Mint mondta, minden tőlük telhetőt megtesznek „a békés újraegyesítés lehetőségének” fenntartása érdekében, de „soha nem fognak lemondani az erő alkalmazásához való jogról, és fenntartják a lehetőségét, hogy minden szükséges intézkedést megtegyenek”.

„A nemzeti újraegyesítés és a nemzeti megfiatalodás kerekei előre gördülnek, az anyaország teljes újraegyesítését pedig meg kell valósítani, és kétségtelenül meg is fog valósulni!”

– jelentette ki az elnök.

A tajvani elnöki hivatal válaszul közölte, hogy a Kínai Köztársaság – Tajvan hivatalos neve – szuverén és független ország.

„Tajvan álláspontja szilárd: nincs meghátrálás a nemzeti szuverenitás ügyében, nincs megalkuvás a demokrácia és a szabadság kérdésében, a csatatéren való találkozás pedig egyáltalán nem lehetőség a Tajvani-szoros két oldala számára”

– fogalmaztak a közleményben.

„Ez a tajvani nép konszenzusa” – tette hozzá az elnöki hivatal, amelyek közölte, hogy a tajvani nemzetbiztonság szorosan nyomon követi a kongresszus fejleményeit.

A Reuters emlékeztet arra, hogy a tajvani nemzeti napon (hétfőn) Caj Jing-ven tajvani elnök kijelentette: szóba sem kerülhet a háború Tajvan és Kína között, és közölte, hajlandó beszélni Pekinggel, igaz, egyúttal ígéretet tett arra, hogy tovább fokozzák Tajvan védelmét.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a Peking és Tajpej közötti feszültség augusztusban drámai mértékben megnőtt azt követően, hogy Kína hadgyakorlatokba kezdett Tajvan közelében Nancy Pelosinak, az amerikai képviselőház elnökének látogatása után. Kína szuverenitása és területi integritása „súlyos megsértéseként” értékelte Pelosi látogatását az 1949 óta önálló politikai vezetéssel bíró Tajvanon, amelyet viszont Peking saját részének tekint.