Oroszország;Magyarország;Ukrajna;háború;

- Donald Trump volt nemzetbiztonsági főtanácsadója szerint Orbán Viktor megadja magát Oroszországnak, azzal, amit művel, Magyarországnak árt

Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezetten arra játszik, hogy a konfliktus a télig húzódjon, és kényszerből a nyugat-európai országok helyezzék nyomás alá Ukrajnát a háború befejezése érdekében.

Azt gondolom, Magyarország politikája nagyon sok kellemetlenséget okoz mind a NATO-nak, mind az Európai Uniónak. Elfogadhatatlan ugyanis mindkét perspektívából, hogy egy olyan országgal tartja a kapcsolatot, amely ellensége mindkét közösségnek – mondta John Bolton volt amerikai ENSZ-nagykövet, Donald Trump exelnök egykori nemzetbiztonsági főtanácsadója a Klubrádiónak adott interjújában.

A politikus azt mondta, nagyon jól emlékszik, amikor Magyarország mindent megtett azért, hogy megkapja a NATO-tagságot, és megszabaduljon a szovjet fennhatóságtól, és ezért nem is érti, hogyan tudták ilyen gyorsan elfelejteni ezt az időszakot az emberek.

Csak bizakodni tudok, hogy a fiatal nemzedék felfogja, hogy amit Orbán Viktor tesz, azzal az országnak árt, mert gyakorlatilag megadja magát az oroszoknak

– fűzte hozzá.

Ami az orosz-ukrán háborút illeti, John Bolton szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezetten arra játszik, hogy a konfliktus a télig húzódjon, és így a nyugati gazdaságok számára még súlyosabb az energiaválság, recesszióba süllyedjenek az európai országok. Ennek a vége az lehet, hogy az embereknek Franciaországban és Németországban is elegük lesz, a nyugat-európai országok pedig egyszerűen kényszerből nyomás alá fogják helyezni Ukrajnát a háború befejezése érdekében.

Ami a béke lehetőségeit illeti, John Bolton jelezte, semmi értelmét nem látja, hogy a NATO vagy Ukrajna tárgyaljon Oroszországgal, ő azzal a Sanna Marin finn miniszterelnökkel ért egyet, akit megkérdeztek, mikor fog véget érni a háború, és úgy felelt, akkor, amikor az oroszok kivonulnak Ukrajnából. Annak, hogy Ukrajna belátható időben a NATO-tag lehessen, John Bolton nem ad esélyt, ezt az észak-atlanti szerződés egyik cikkelye ki is zárja minden olyan ország esetében, amelynek idegen katonai egységek vannak a területén.

emlékeztetni szeretnék arra, amikor George Bush 2008 áprilisában Európában javasolta Grúzia és Ukrajna gyorsított felvételét a NATO-ba. És bizony akkor Franciaország és Németország is ellenkezett

– hívta fel a figyelmet. A kérdésre, hogy egyetért-e Orbán Viktorral, aki szerint ha  ma Donald Trump ülne a Fehér Házban, akkor nem is tört volna ki az orosz-ukrán háború, úgy válaszolt, teljesen biztos abban, hogy Donald Trump nem fog még egyszer a Fehér Házban ülni, nem fogják megválasztani 2024-ben elnöknek, így tárgyalni sem fog az oroszokkal.

Az OKÉT ülésére a kormány képviselői nem készültek olyan javaslattal, amivel könnyíteni lehetne a 680 ezer munkavállaló életét.