Először tartott közgyűlést az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) azóta, hogy korrupciós bűncselekmény miatt augusztus végén őrizetbe vették, majd letartóztatták Agócs János elnököt. A gyanú szerint 30 millió forintért árulta tisztségét: tetten érték, amikor egyik helyettese, az ügyészséggel együttműködő ifjabb Farkas László átadta neki a kért összeg első részletét, 18 millió forintot. Az elnöki teendőket Lakatos Oszkár általános elnökhelyettes látja el.
A viharos előzmények ellenére kifejezetten békés hangulatban kezdődött hétfőn a rendkívüli közgyűlés: Váradi Gábor miskolci ORÖ-képviselő szükségét érezte annak, hogy napirend előtt beszámoljon a Székesfehérváron rendezett második nemzetiségi horgászverseny történéseiről. Megtudhattuk, hogy az eseményen 19 csapat indult, a résztvevők összesen 800 kiló halat fogtak ki, az első helyet pedig a Roma Sajtóközpont szerezte meg.
A következő felszólalások már jóval inkább alkalmasak voltak a nyugalom megzavarására. Dancs Mihály kijelentette például, hogy a folyamatos hatalmi harcok mellett az ORÖ-ben „az elmúlt két évben érdemi munka nem folyt”, és azt is kifogásolta, hogy a testület nem tesz közzé állásfoglalásokat a cigányokat érintő aktuálpolitikai ügyekben. Ifjabb Farkas László nehezményezte, hogy a közgyűlés nem foglalkozik az ORÖ-ben kialakult helyzettel, ahogyan az energiaválsággal vagy a népszámlálással sem. „Nem biodíszletnek vagyunk itt” – bírálta Lakatost Oszkárt, aki szerinte antidemokratikusan vezeti a testületet.
Hónapokig letartóztatásban marad Agócs János, az ORÖ elnökeÓriási a felháborodás az ORÖ-ben, haragszanak az elnökre, de arra is, aki lebuktattaLevest kért, mielőtt lebuktatta az ORÖ-elnökötCsóka János megragadta az alkalmat, hogy a Lungo Drom frakciója nevében elhatárolódjon Agócs Jánostól és azoktól, akik esetleg kiárusítják tisztségüket, de ugyanígy elhatárolódott a „nagyon rossz történelmi időket idéző módszerektől is”. Utóbbival arra az eljárásra utalt, ahogyan ifjabb Farkas lebuktatta Agócsot. Ehhez kapcsolódva Orsós János bejelentette, hogy nyolc képviselő kivált a Fiatal Romák Országos Szövetségéből, a Firoszból. (Ennek a szervezetnek ifjabb Farkas az elnöke, Agócs János is a Firosz színeiben szerzett mandátumot.)
Az egyik napirendi pont a pénzügyi bizottság tagjainak visszahívása és új tisztségviselők megválasztása lett volna, de többek javaslatára – mivel a testület vezetője nem volt jelen – Lakatos Oszkár visszavonta az indítványt. Mindez nem akadályozta meg a pénzügyi bizottság három tagját abban, hogy lemondjon posztjáról.
Korábban a Lungo Drom és szövetségesei új szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) fogadtattak el, amely ellen Agócs János törvényességi észrevételt tett. A fővárosi kormányhivatal is jogszabálysértő rendelkezéseket talált a szövegben.
Az szmsz-ről szóló napirendi pont megtárgyalását nem túl hosszú ideig tartó, de annál hevesebb ordibálás vezette fel.
Ifjabb Farkas László úgy ítélte meg, hogy diktatúra van az ORÖ-ben. Lakatos Oszkár megvonta tőle a szót, miközben arra hívta fel a figyelmét, elvárható lenne, hogy az ORÖ képviselőinek hozzászólásait „tisztesség, becsület és kultúra” jellemezze. Dancs Mihály nehezen viselte, hogy Lakatos Oszkár nem nyitott vitát a beterjesztett szmsz-ről, ezért – vaskos szitokszavakkal kifejezve felháborodását – elhagyta a termet. Az elnökségi pulpitusnál ülő Varga Zoltán részéről a tiltakozók magatartása váltott ki nemtetszést. Sorolta, hogy mi mindent vélt felfedezni némelyek megnyilvánulásában: lejáratás, mocskolódás, megalázás, kioktatás.
A közgyűlés végül hatályon kívül helyezte a kormányhivatal által kifogásolt szmsz-t, és elfogadta a beterjesztett másik változatot.