Oroszország;Ukrajna;emlékmű;lebontás;Mariupol;holodomor;

- A megszálló oroszok elbontották a mariupoli holodomor-emlékművet

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség által megszólaltatott „illetékesek” teljes mértékben elvitatták az Ukrajnát 1932-ben és 1933-ban sújtó nagy éhínség tényét, egyikük az emlékművet „az állami szinten folytatott félretájékoztatás jelképének” nevezte.

Elbontották a mariupoli holodomor-emlékművet a megszálló oroszok – derül ki a RIA Novosztyi orosz hírügynökség beszámolójából.

Az Universzitetszka utcában található, 2004-ben felavatott emlékművet szerda reggel bontották el autódaruval. A beszámoló szerint a maradék anyagból építőanyagot fognak készíteni.

Artyom Bobrovszkij, a Donyecki Nemzeti Egyetem politológiai tanszékének vezetője azt állította, „történelmi források szerint az éhínség Oroszország, majd néhány évtizedig a Szovjetunió déli térségeit sújtotta”. „Az 1932-1933-as években nem Ukrajna vagy a Donyec-medence szenvedett leginkább az éhínségtől, hanem Kazahsztán, a Volga-vidék és Észak-Kaukázus” – jelentette ki az emlékmű elbontásánál részt vevő Bobrovszkij.

Jevgenyija Krotova, a „Fiatal Köztársaság” nevű donyecki „ifjúsági szervezet” illetékese a RIA Novosztyinak azt mondta, a városi hatóságok „nem az emlékművek ellen küzdenek, hanem »az állami szinten folytatott félretájékoztatás jelképét távolítják el«”. 

„Nem egy emlékművet bontunk el, hanem a politikai félretájékoztatás jelképét… Ukrajna történelmének tanítása során ránk kényszerítették a »népirtás« és a »holodomor« eszméjét…”

– fogalmazott.

Hogy milyen szempontból releváns egy „ifjúsági szervezet” tagjának véleménye az emlékmű elbontásával kapcsolatban, arra a hírügynökség nem tért ki.

Szintén megszólaltatták a Priazovszki Állami Műszaki (!) Egyetem egyik oktatóját, Olga Smacskovát, aki szerint „nem kellene a nemrég szörnyű időket átélő (mariupoli) lakosok lelkét felkavarni a múlt tragédiáinak szentelt emlékművekkel”. „Új lehetőség kínálkozik arra, hogy jobbá tegyük országunkat, és talán ez a legfontosabb” – bagatellizálta az emlékmű elbontását Smacskova.

Mint arra a Szabad Európa emlékeztet, holodomornak (magyarul éhhalálnak) nevezzük az akkor a Szovjetunióhoz tartozó Ukrajnát az 1932-es és 1933-as években sújtó tömeges éhínséget,

amelyben az Ukrán Történeti Intézet adatai szerint csaknem 4 millió ember lelte halálát.

Megjegyzendő, hogy az éhínség a Szovjetunió más térségeit is sújtotta, de a legtöbben Ukrajnában haltak éhen. Az ukrán parlament 2006-ban az ukrán nép elleni népirtásnak minősítette a holodomort, amelyért a szovjet vezetés, elsősorban Sztálin politikáját tette felelőssé. Hasonló határozatot fogadott el 2018-ban az amerikai szenátus.

Kárpátalján számos nemzetiség él, nem most kellene az ilyen ügyekkel foglalkozni - vélekedett Viktor Mikita.