Orbán-kormány;beruházások;építkezések;

Hatalmas költekezésbe kezdett a kormány, egy sor folyamatban lévő beruházásra fordítanak nagyobb összeget

Rengeteg milliárd sorsáról döntött a kabinet.

Egy sor kivitelezés alatt álló beruházásnak utalt ki plusz forrásokat a kormány - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor által szignózott terjedelmes kormányhatározatból.

A Napi.hu összesítése szerint a támogatások a tízmillióstól a több tízmilliárd forintosig terjednek, sportlétesítmények, egészségügyi és oktatási intézmények egyaránt szerepelnek a listán. A lap közülük kiemelt néhány fontosabbat. Eszerint például az új Nemzeti Atlétikai Központ megvalósításához szükséges, 2020-ban jóváhagyott bő 203 milliárd forintos forrást a kormány 238 milliárdra emelte.

Bőven akadt azonban egyéb, plusztámogatást élvező sportlétesítmény is. A nyíregyházi stadion beruházására tavaly jóváhagyott 19,2 milliárd forintot 23,9 milliárdra emelte a kormány. A Ferencvárosi Szabadidő- és Sportpark részeként épülő szabadtéri atlétikai edzőpályák és kapcsolódó létesítményeire a korábbi 24,5 milliárd helyett 31,2 milliárdot szán a kabinet. 

Az Országos Sportegészségügyi Intézet infrastrukturális fejlesztésére a tavaly tervezett 6 milliárd helyett 9,1 milliárdot költ a kormány, a Testnevelési Egyetem új kampusza, valamint a hozzá kapcsolódó sportlétesítmények, szálláshelyek és szolgáltató egységek megépítését 2023-ra további 7 milliárd 182 millióval toldották meg. A berettyóújfalui strand, uszoda és gyógyvizes fürdő fejlesztésére is többet költenek, a 2018-ban előirányzott 1 milliárd 72 millió forint helyett 1 milliárd 665 millió forintot. A kisvárdai multifunkciós sportcsarnok építése is többe fog kerülni, a 2020-ban előirányzott 6 milliárd 350 millió forint helyett 6 milliárd 943 millió forintba.

A sportlétesítmények mellett számos egyéb beruházásra is többet költ az Orbán-kormány a korábban tervezettnél. A Budapest Környéki Törvényszék elhelyezéséhez szükséges beruházásra 2019-ben biztosítottak 10 milliárd 334 millió forintot, amely 11 milliárd 606 millióra növekedett. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika műtéti épületének rekonstrukciójára 2020 nyarán 3,9 milliárdot hagyott jóvá a kabinet, ezt most 5,1 milliárdra emelte.

Ami az oktatás terepét illeti, a felcsúti Endresz György Általános Iskola építésére például a 2020-ban meghatározott 6 milliárd 371 millió forintos támogatás 6 milliárd 917 millióra növekedett. A dunakeszi gimnázium, technikum és szakképző iskola, valamint uszoda kialakításának állami finanszírozására idén februárban 49,6 milliárd forintot határoztak meg, ebből fél év alatt 56,5 milliárd lett. A kőszegi volt MÁV Gyermekotthonban Új tudásközpont „Campus” kialakítására 12,5 milliárdot irányoztak elő tavaly szeptemberben, ez az összeg 16,5 milliárdra emelkedett.

Az Országos Széchényi Könyvtár archívumainak elhelyezését szolgáló archivális raktár fejlesztésére az előirányzat 23,3 milliárd volt 2020-ban, ebből 25,5 milliárd forint lett. A Miskolci Egyetem Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár megvalósítására tavaly 9,7 milliárd forintot hagyott jóvá a kabinet, ami most 13,2 milliárd forintra növekedett.

Mindemellett kulturális téren is adódik plusz költekezés, a geszti Tisza-kastély rekonstrukciójára például tavaly 7 milliárd volt az előirányzat, a megemelt támogatás már 11 milliárd forint. A Nemzeti Filmintézet Közhasznú Nonprofit Zrt. telephely fejlesztésére pedig 41,7 milliárd forintot szántak a múlt év júliusában, ez 52,9 milliárdra növekedett.