;;

miniszterelnök;lemondás;Egyesült Királyság;Liz Truss;

- Lemondott Liz Truss brit kormányfő

Liz Truss mindössze 44 napig töltötte be a tisztséget. A Konzervatív Párt egy héten belül új vezetőt választ.

Bejelentette lemondását csütörtökön Liz Truss brit kormányfő. 

A politikus helyi idő szerint délután 2 óra előtt állt ki a miniszterelnöki rezidencia, a Downing Street 10. elé bejelentést tenni erről. Bevallása szerint „nem tudja teljesíteni megbízatását”, amelyet „jelentős gazdasági és nemzetközi instabilitás idején kapott”. – Ebben a helyzetben nem tudom teljesíteni azt a megbízást, amelyet kaptam, amikor megválasztottak a Konzervatív Párt vezetőjének – jelentette ki.

A Konzervatív Párt egy héten belül új vezetőt választ. Amíg ez megtörténik, Liz Truss ügyvezető kormányfőként hivatalban marad. Lemondásával rekorder lett, ő a legkevesebb időn át, mindössze 45 napig hivatalban maradó miniszterelnök az Egyesült Királyságban. A második az a George Canning, aki 1827-ben 119 napig, a haláláig foglalhatta el a kormányfői széket.

A Boris Johnsont váltó Liz Truss egy hatalmas adócsökkentés és az energiaárak befagyasztása ígéretével léphetett hatalomra azután, hogy a néhai II. Erzsébet királynőtől szeptember 6-án megkapta a kormányalakítási megbízást. Alig több mint egy hónap alatt elfogyott körülötte a levegő, a lemondásához a végső lökést az adta, hogy egy héten belül két prominens minisztere, Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter és Suella Braverma belügyminiszter is megbukott. Előbbinek azért kellett mennie, mert az adócsökkentési tervei 40 éve nem látott inflációhoz és fontzuhanáshoz vezettek a szigetországban, utóbbi szerdán azért nyújtotta be a lemondását, mert szabályt sértett azzal, hogy a személyes e-mail címéről küldött hivatalos dokumentumot „egy parlamenti kollégájának”. 

Ami a reakciókat illeti, Liz Truss lemondásának a hírére Sir Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezetője azonnali előre hozott parlamenti választás megtartására szólított fel. – Elég volt 12 év tory kudarcból, a káosznak ebből a forgóajtajából, amelynél a britek többet érdemélnek – fogalmazott a politikus. A font enyhén erősödni kezdett, aztán visszaesett a csütörtöki indulási szint környékére, egy font mostanában 1,12 dollárba kerül. 

A RIA Novosztyi orosz hírügynökség által megszólaltatott „illetékesek” teljes mértékben elvitatták az Ukrajnát 1932-ben és 1933-ban sújtó nagy éhínség tényét, egyikük az emlékművet „az állami szinten folytatott félretájékoztatás jelképének” nevezte.