Oroszország;felsőoktatás;Ukrajna;háború;ideológia;

A szovjet időkben oktatott „tudományos kommunizmus” mintájára hamarosan bevezethetik az új ideológiai tantárgyat Oroszországban

A főbb célkitűzéseket a Znanyije Társaság "Oroszország DNS-e" című, szerdán kezdődött szocsi konferenciáján vázolják fel, számos, egzotikus nézeteket valló előadóval.

A testvéri Ukrajna ellen indított invázió kudarcai, hadkötelesek százezreinek külföldre menekülése és az ország gyilkos háború miatti elszigetelődése közepette a putyini vezetésnek most jutott eszébe, hogy a fiatalok fejébe plántálja, merre tart Oroszország és mi az a fényes jövő, amiért harcolnak. Az orosz egyetemeken hamarosan bevezethetik az erre hivatott új ideológiai tantárgyat – a szovjet időkben oktatott „tudományos kommunizmus” mintájára.

Mint azt az emigrációban működő Meduza független hírportál Kreml közeli forrásoktól és a terveket ismerő egyetemi dolgozóktól megtudta, a tananyagot a Znanyije Társaság – a magyar Tudományos Ismeretterjesztő Társulat orosz megfelelője – fogja kidolgozni, s a megvalósítást Szergej Kirijenko, az elnöki adminisztráció vezetőjének első helyettese felügyeli.

Az új ideológiai tantárgyat, amely már a következő tanévben bevezetésre kerülhet, a nem bölcsész szakosoknak egy, a bölcsészeknek néhány évig kell majd hallgatniuk, míg a történész és politológus diákokat tanulmányaik teljes ideje alatt elkíséri. 

A kurzus „történeti blokkjának” kurátora feltehetően Vlagyimir Megyinszkij volt kulturális miniszter, Putyin elnök tanácsadója lesz, a „kulturális kód” elnevezésű blokké az Ermitázs múzeum vezetője, Mihail Piotrovszkij. A „jövőkép" blokk kurátoraként Mihail Kovalcsukot, a Kurcsatov Intézet vezetőjét emlegetik, míg az "Oroszország a világban” elnevezésű rész Szergej Karaganov politológus vezetésével dolgozzák majd ki. Mindannyian a leghűségesebb tagjai a jelenlegi hatalomnak.

A főbb célkitűzéseket a Znanyije Társaság "Oroszország DNS-e" című, szerdán kezdődött szocsi konferenciáján vázolják fel, számos, egzotikus nézeteket valló előadóval. Ugyanakkor a Meduza minden beszélgetőpartnere hangsúlyozta: az új tantárgy "kontúrjai" pontosan illeszkednek a Vlagyimir Putyin által annyira kedvelt konzervatív ideológiához. Egy Kreml-közeli forrás tömören így jellemezte az új ideológiai tantervet: „A Nyugat rothad, korábban állandóan terrorizálta Oroszországot, de az ideje lejárt, nekünk nagy jövőnk van, gazdag történelmünk és kultúránk, meg kell ragadnunk a válság adta lehetőséget, s a lehető legtöbbet kell profitálnunk belőle.”

A Meduza forrásai nem zárják ki, hogy az új tantárgy bevezetése megoldja a hatalom egy másik problémáját is: nevezetesen segíthet megtisztítani az orosz egyetemeket a liberális tanároktól, ha a tanároknak kötelező minősítésen kell átesniük az új tantárgyból. „Egyszerűbben fogalmazva hűségesküt kellene tenniük.”