A miskolci Herman Ottó Gimnázium pedagógusai egyetlen képpel mutatták meg, hogy mi a magyar oktatási legfőbb és legégetőbb problémája.
A tanárok, diákok és szülők szeptember óta megújultan tartó tiltakozáshulláma közepette a középiskola egyik tanára, Farkas István még péntek este osztotta meg a képet, amelyen kollégái életkor szerint négy sorban álltak.
A Herman Ottó Gimnázium tanárai közül csaknem 25-en több mint ötven évesek, a negyven évesek már húsznál is kevesebben vannak, míg a fiatalabbakat, a húszas-harmincas korosztály nem többen, mint hárman-hárman képviselik.
A Népszava még idén májusban írt arról, hogy a tanári pályáról egyszerűen elfogytak a fiatalok: a pedagógusok jelentős része 50 év feletti, több olyan iskola is van, ahol 20–29 éves tanár egyáltalán nincs.
A T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ adataiból akkor az derült ki, hogy a 30-39 éves pedagógusok aránya nagy mértékben, 26-ról 16 százalékra csökkent az iskolákban. A 20-29 éves tanárok száma rendkívül alacsony, mindössze 11,3 ezer, ami a pedagógustársadalom körülbelül 7 százaléka.
Elfogytak a fiatalok: a pedagógusok jelentős része 50 év feletti, több olyan iskola is van, ahol 20–29 éves tanár egyáltalán nincsSzolidaritásból a magyarországi tanár- és diákszervezetek zászlóit tűzték ki végig a Margit hídonAz Orbán-kormány lépett egyet hátra, november 2-án parlamenti vitanapot rendeznek az oktatásról„Tanár vagyok, még mindig” – Tízezres tömeg követelt Budapesten jobb oktatási rendszert és a pedagógusok megfélemlítésének leállítását