Oroszország felfüggeszti részvételét a gabonaszállítási megállapodásban azután, hogy „terrortámadás” érte a Fekete-tengeri flotta hajóit és a gabonaszállítási útvonal biztosításában részt vevő polgári hajókat Szevasztopolnál – közölte az orosz védelmi minisztérium a TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint.
„Tekintettel a kijevi rezsim által, brit szakértők bevonásával október 29-én a Fekete-tengeri flotta hajói és a gabonaszállítási útvonal biztosításában részt vevő polgári hajók ellen végrehajtott támadásra, az orosz fél felfüggeszti részvételét az ukrajnai kikötőkből érkező mezőgazdasági termékek exportjára vonatkozó megállapodás végrehajtásában” – fogalmazott a tárca.
A minisztérium szerint az ukránok szombaton 16 drónnal mértek csapást a hajókra.
Joe Biden amerikai elnök „egyszerűen felháborítónak” nevezte a lépést, amely szerinte nagyobb mértékű éhínséghez vezet, Antony Blinken amerikai külügyminiszter pedig azzal vádolta Oroszországot, hogy fegyverként használja az élelmiszert.
„Azzal, hogy Oroszország megakadályozza a létfontosságú gabonaexportot, lényegében kijelenti, hogy az emberek és a családok világszerte vagy többet fizetnek az élelmiszerért, vagy éhezni fognak”
– fogalmazott Blinken.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az orosz lépésre válaszul közölte, hogy az ENSZ-nek és a G20-nak határozott választ kell adnia a „képtelen” orosz lépésre. Mit mondta, Oroszországot ki kellene zárni a G20-ból.
Mint arról a Népszava is beszámolt, Ukrajna és Oroszország júliusban, az ENSZ és Törökország közvetítésével állapodott meg az ukrajnai gabonaexport újraindításáról, miután Oroszország blokád alá vonta az ukrajnai kikötőket. Az egyezmény értelmében több mint 9 millió tonna kukorica, búza, napraforgó, árpa, repce és szója hagyta el az ukrajnai kikötőket azóta. A megállapodás lehetővé tette, hogy az ukrán gabona ismét kijusson a világpiacra, a cél pedig az volt, hogy visszaállítsák az invázió február 24-i kezdete előtti szintet, amikor is havonta 5 millió tonna szállítmány hagyta el Ukrajnát. Az ENSZ szerint mire a megállapodást július 22-én aláírták, mintegy 47 millió embert sújtott „akut éhínség”.
Két héten belül megindulhat az ukrán és orosz élelmiszerexport Törökország tárgyalásokat folytat az orosz és az ukrán féllel, folyosót hoznának létre az ukrajnai gabonaexportnak a BoszporuszonAz oroszok fegyverként használják a gabonát is, óriási a tétAz orosz fél azonban már többször közölte, hogy komoly problémái vannak az egyezménnyel. Moszkva az António Guterres ENSZ-főtitkárnak küldött levélben – amelybe a Reuters hírügynökség is betekintést nyert – közölte, hogy határozatlan időre függeszti fel a megállapodás betartását, amelyet azért mondott fel, mert – indoklása szerint – „nem szavatolható a polgári hajók biztonsága”.