Szerda este 10 óra 12 perckor beadták azt a 177 oldalas törvényjavaslatot, amelynek értelmében Magyarországon kétszeresére, 5 napról 10 napra növelik azt az időtartamot, amelyre az apák szülői szabadság gyanánt elvonulhatnak gyermekük születése után – derül ki a Technológiai és Ipari Minisztérium sajtóközleményéből.
A hivatalosan Semjén Zsolt által benyújtott törvényjavaslattal a foglalkoztatáshoz kapcsolódó jogszabályokat módosítják, az Orbán-kormány pedig azzal együtt szűkmarkú, hogy megduplázta az időtartamot. Egy három évvel ezelőtti EU-s irányelv szerint a 10 nap a legkevesebb, amit a szülői szabadságot kivevő apáknak adni kell, a legtöbb 30 nap lehetett volna. Mindössze 10 nap jár ikrek születése után is az eddigi 7 helyett, a kabinet ráadásul késik az új jogszabály bevezetésével, amely 2022. augusztus 2-án kellett volna hatályba lépnie, de csak öt hónappal később, 2023. január 1-én fog.
A gyerek hároméves koráig minden szülőt 44 munkanap szabadság jár. Ezt a munkáltató a munkavállalói kérésének megfelelő időpontban adhat ki. A szülök a gyerekük nyolcéves koráig kérhetik, hogy változtassák meg a munkavégzési helyüket vagy a munkarendjüket, vagyis hogy távmunkában, esetleg részmunkaidőben akarnak dolgozni. Ezt a kérést a munkáltatónak nem kötelező teljesítenie is, a törvényjavaslat csak annyit ír elő, hogy 15 napon belül írásban válaszolni kell.
Az a munkavállaló, akinek hozzátartozója vagy vele egy háztartásban élő személy súlyos egészségi okból ápolásra-gondozásra szorul, erre hivatkozva legfeljebb 5 munkanapra mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól.
Újdonság az is – hívja fel a figyelmet a hvg.hu –, hogy a munkáltatónak ingyenesen kell biztosítania azokat a képzéseket, amelyeket a törvény szerint a munkavállalóknak kötelező elvégezniük a munkaköri feladatok ellátásához.
Nemrég meglehetős felháborodást keltett, hogy az Orbán-kormány mindössze 24 órát adott az érdekképviseleteknek arra, hogy tanulmányozzák a törvényjavaslatot és véleményt nyilvánítsanak róla.