oktatás;sztrájk;törvény;Kanada;kormányzat;pénzbüntetés;tartomány;alkalmazottak;Ontarió;

Doug Ford

- Több mint egymillió forintnak megfelelő összeggel büntethetik naponta a sztrájkoló tanárokat egy kanadai tartományban

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök közölte Doug Forddal, Ontario tartomány miniszterelnökével, hogy „helytelennek” tartja a tervét.

Több mint egymillió forintnak megfelelő összeggel büntethetik naponta a sztrájkoló tanárokat egy kanadai tartományban – írja a BBC.

Az ontariói kormányzat által elfogadott, ellentmondásos törvény értelmében

4000 kanadai dolláros (több mint 1,2 millió forintos) büntetéssel sújthatják naponta (!) a sztrájkoló oktatási alkalmazottakat.

A jogszabály elfogadásához a kormány egy különleges záradékhoz folyamodott, amely lehetővé teszi az alkotmány megkerülését.

A mintegy 55 ezer oktatási alkalmazottat képviselő Kanadai Közalkalmazottak Szakszervezete (CUPE) tiltakozott a döntés ellen, és közölte, hogy az alkalmazottak ettől függetlenül sztrájkolni fognak.

A törvény jóval nagyobb,

500 ezer kanadai dolláros (több mint 150 millió forintos) büntetés kiszabását teszi lehetővé magával a szakszervezettel szemben.

A szakszervezet eredetileg 11,7 százalékos éves fizetésemelést követelt, ám források a helyi médiának azt mondták, hogy ezt durván 6 százalékra csökkentették a tárgyalások során.

A kormányzat eredetileg 2,5 százalékos ajánlattal állt elő a kevesebb mint 43 ezer kanadai dollárt keresők esetében, és 1,5 százalékot ajánlott azoknak, akik ennél többet keresnek. Az átlagos inflációs ráta 7 százalék.

Szakszervezeti vezetők az egész tartományra kiterjedő tüntetésekre szólítottak fel pénteki kezdettel a vitatott törvényjavaslat bevezetését követően. Azt ígérték, hogy kifizetik a sztrájkolók büntetését.

A torontói kerületi iskolaszék közölte, hogy a területén található iskolákban nem lesz jelenléti oktatás a sztrájk ideje alatt.

Doug Ford, Ontario tartomány miniszterelnöke az intézkedés szükségességét azzal indokolta, hogy „az osztálytermek bezárása olyan hatással lenne a diákokra, amely elfogadhatatlan”. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szerdán felhívta Fordot, és közölte vele, hogy „helytelennek” tartja a tervét.

A jogszabályt egy különleges záradék segítségével vezették be annak ellenére, hogy Doug Ford kormánya elismerte, hogy az sérti az alapvető jogok és szabadságok kanadai chartáját. A vonatkozó záradék felhatalmazza a tartományi kormányokat arra, hogy ötéves időtartamra felülírják a charta egyes részeit, amennyiben ez „bizonyíthatóan indokoltnak minősül egy szabad és demokratikus társadalomban”.

A záradék felhatalmazza a tartományi kormányokat arra, hogy ötéves időtartamra felülírják a charta egyes részeit, amennyiben azok „bizonyíthatóan indokoltak egy szabad és demokratikus társadalomban. Ford ehhez folyamodott annak a jogszabálynak az elfogadásakor is, amely korlátozta a harmadik felek politikai hirdetéseit a 2022-es tartományi választások előtt.

Nem tudni, pontosan mire gondolt az elnök, ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy ha az utóbbi évtizedekben Amerika demokráciaexportba kezdett, az általában több ezer ember halálát eredményezte.