Bahrein;Ferenc pápa;

- Pozitívan értékelték a pápa bahreini vizitjét

Katolikus egyházfő a sokszínűségben együtt élő emberek élő példájaként méltatta az Öbel-menti szigetországot.

Vasárnap ért véget Ferenc pápa négynapos bahreini látogatása. Előtte sosem járt még katolikus egyházfő a kis szigetországban, ahol a lakosság többsége síita muszlim ugyan, de az uralkodó szunnita. A pápa 2019-es arab emírségekbeli látogatása után másodszor járt az Öböl térségében, de nem csak ez jelzi, hogy különösen szívén viseli az ökumenizmus sorsát és pápaságának egyik fontos eleme a muszlimokkal való párbeszéd: 2019-ben történelmi nyilatkozatot írt alá Ahmed Al-Tajjib egyiptomi főimámmal, amelyben határozottal elítélték az Isten nevében elkövetett erőszakot és terrorizmust.

Ferenc pápa csütörtökön érkezett Bahreinbe. Az út középpontjában itt is a párbeszéd állt, de a politikai és vallási méltóságokkal folytatott megbeszélései során a toleranciára és az emberi jogok tiszteletben tartására is felszólított. A látogatás előtt síita emberi jogi aktivisták is erre kérték. A pápa a halálbüntetést is elítélte: a királyság hétéves moratóriumot követően állította vissza a legsúlyosabb büntetést. Az Egyházi tehát a kényes kérdéseket is szóba hozta vendéglátóival folytatott megbeszélésein.

Bahreini látogatásának utolsó előtti szombati napján Ferenc pápa mintegy 30 ezer hívő előtt tartott szabadtéri misét az ország a főváros, Manáma melletti Nemzeti Stadionban. Ez tekinthető vizit csúcspontjának. A résztvevők többsége dél-ázsiai és Fülöp-szigeteki vendégmunkás volt, ők alkotják a kis bahreini katolikus közösség zömét. Sokan azonban az Öböl-menti régióból is Bahreinbe utaztak, hogy személyesen láthassák az egyházfőt. A jelenlévőknek műanyag zacskókat osztottak ki, amelyekben fehér baseball sapka, papír vatikáni zászló, víz és keksz, valamint a misével kapcsolatos részleteket tartalmazó brosúra volt.

Beszédében a pápa Bahreint a sokszínűségben együtt élő emberek élő példájaként méltatta. Az ország így a mai világ tükre, amelyet egyre inkább a migráció, valamint az eszmék, szokások és hagyományok változatossága jellemez - mondta. A pápa nem csak a szentmisén, hanem a vizit során többször is említést tett az ukrajnai háborúról. Rámutatott, csak szeretettel lehet megtörni az erőszak törvényét.

Vasárnap, mielőtt visszarepült volna Rómába, a manámai Szent Szív templomban találkozót és imát tartott a püspökökkel, papokkal, diakónusokkal, hívekkel és lelkipásztori dolgozókkal.

Christoph Schönborn osztrák bíboros, aki maga is a helyszínen tartózkodott, úgy vélte, hogy az egyházfő vizitje kedvező visszhangot váltott ki. "Az, hogy a pápa Bahreinbe látogatott, miután három évvel ezelőtt az Egyesült Arab Emírségekben járt, itt nagyon erős pozitív jelként értékelik” – nyilatkozta a Kathpress hírügynökségnek. Mint mondta, különösen fontos esemény volt a vallásközi fórum, ami szintén egyértelmű jele volt annak, hogy a katolikus egyház nyit a többi vallás felé, ugyanakkor elismerte, „még mindig sok a tennivaló e téren”.

A kormánypárti politikus szerint a nők biológiai okokból kevésbé képesek ellenállni az alkoholnak, mint a férfiak.