Azt tartják, hogy a futballban zajló események leképezik a társadalom egészében zajló folyamatokat, és Ricardo Moniz, a ZTE vezetőedzőjének esete sajnos ezt tökéletesen alá is támasztja. Mint ismert, az október 22-i Zalaegerszeg–Honvéd mérkőzésen a vendégszektorból rasszista bekiabálások, huhogások halladszódtak, amit a Bognár Tamás játékvezető nem észlelt, a tőle távolabb lévő holland szakembernek ellenben bántották a fülét, ezért lehívta csapatát a pályáról.
Azóta a trénert az MLSZ illetékesei egy hónapra eltiltották, nem ülhet a kispadra, nem tarthat edzéseket, miközben a Honvéd meg kapott egy zárt kapus meccset, illetve pénzbüntetést. Az igazán felháborító nem is a két büntetési tétel közötti aránytalanság, hanem hogy Moniz egyáltalán büntetést kapott, miközben a huhógok továbbra is vígan élik „ártatlan” mindennapjaikat.
Amiért belépett a pályára, azért önmagában csak egy meccset kapott volna Moniz, de mivel lehívta a játéktérről a játékosait, az már súlyosabb büntetést von maga után. A Fegyelmi Szabályzat 19.§ szabályozza mindezt: „Annak a sportszakembernek a büntetése, aki a labdarúgónak, a labdarúgók egy csoportjának, vagy a csapat egyik labdarúgójának sem engedélyezi a mérkőzés hivatalos kezdési időpontjában a pályára lépést, a pályáról történő levonulását elrendeli, illetve nem tesz meg minden tőle telhetőt a labdarúgó vagy a labdarúgók visszatéréséért: Eltiltás minden labdarúgással kapcsolatos sportszakemberi tevékenységtől egy hónaptól - két évig.” Az MLSZ kiemelte, Moniz a legenyhébb büntetést kapta. Az írott jog szerint valóban. De akkor az ember, akinek apja suriname-i, anyja kínai-indonéz származású, szó nélkül tűrje, ha a kongói játékosát, Christy Manzingát ordenáré verbális támadás éri? Ha a kirekesztés olyan bántó, amit jóérzésű ember nem visel el, mégis tűrje valahogy? Ha már a játékvezető, valamint az ellenőr nem tesz semmit?
Példás gyorsasággal sújtott le a rasszista botrány miatt az MLSZ, csak nem a huhogó drukkerekre, hanem az edzőreA ZTE nem fellebbez a büntetés ellen, Moniz pedig, úgy tudjuk, egyelőre fontolgatja, tényleg az UEFA-hoz és/vagy Orbán Viktorhoz forduljon-e, ahogy azt előzetesen jelezte.
A Honvéd lapunkat arról tájékoztatta, a most zajló bajnokságban a klub eddig csaknem 20 millió forintos büntetést kapott szurkolói rendbontások miatt, ami a duplája az elmúlt szezonban összesen kapott büntetésnek (Ebből is látszik, hogy az országban eluralkodott uszítás mennyire felkorbácsolta a gyűlöletet.) A Honvéd a büntetést minősíteni nem akarta, de rámutatott, hogy a sértő rigmusok sajnos sokszor jelen vannak a hazai futballpályákon, amit az egyesület és szurkolóik többsége egyöntetűen elítél.
„Minden hazai mérkőzésünkön és több aktivitásunk/kampányunk során rendszeresen kiállunk a sportszerű szurkolás mellett, és erre kérjük szurkolóinkat is (egyébként a hazai mérkőzéseken nem találkoztunk ilyen jellegű problémával) – reagált a Népszava kérdéseire a Honvéd sajtóosztálya). – A konkrét eset kapcsán nem kaptunk megkeresést a szövetségtől és a ZTE -től, mi kerestük meg a zalaegerszegieket, kérve a felvételek kiadását. Amennyiben sikerül beazonosítani a rasszista rigmusokat kiabálókat, úgy a klub határozottan fog fellépni ezen szurkolói magatartással szemben, ahogy az elmúlt években volt erre több példa. A BHFC elítél minden szélsőséges szurkolói megnyilvánulást, és a maga eszközeivel mindent megtesz azért, hogy a futballpályákon a sporté legyen a főszerep.”
A stadionépítési láz közepén visszatérő érv volt, hogy kulturált szurkolás kulturált környezetben valósulhat csak meg, a térfigyelő kamerákkal pedig kiszúrható, a lelátón kik az elkövetők. Mármost az eset óta több mint két hét telt el, és továbbra sincsenek meg a rasszista drukkerek. A jelenlegi kormány normalizálta a kirekesztést. Ez az eset az elejétől a büntetési tételekig ennek az ékes bizonysága.