Oroszország;Szlovákia;Ukrajna;háború;export;hadiipar;szankciók;

Meglepő irányból áramlik muníció Oroszországba

Miközben a nyugati világ joggal háborog azon, hogy Irán harci drónokkal látja el az Ukrajna ellen népirtó háborút folytató Oroszországot, az EU- és NATO-tag Szlovákiában újságírók feltárták, hogy az országból vagy rajta keresztül fegyvergyártáshoz használható árukat exportálnak az orosz hadiiparnak.

A Denník N szlovák napilap múlt pénteken jelentette, hogy birtokába került egy lista több ezer árucikkről, amelyeket a vámosok az Ukrajna elleni orosz invázió februári kezdete óta engedtek Oroszországba exportálni, olyan vevőkhöz, amelyek az orosz hadsereg beszállítói. E termékek közt találhatók például csapágyak vagy egy gumiabroncs-alkatrész gyártására szolgáló gépsor is. Miro Kern, a Denník N, és Lukás Prchal, a cseh Deník N újságírója több ilyen esetet gyűjtött össze.

Egyik példájuk szerint március 17-én, három héttel az orosz invázió kezdete után a vámosok jóváhagyták egy olyan gyártósornak az oroszországi Tatárföldre exportálását, amely gumiabroncsok peremét képező huzalkarikák előállítására való. A vevő a teherautó-abroncsokat gyártó nyizsnyekamszki Kama cég volt. A topwar.ru orosz weboldal egy korábbi cikke szerint ez a cég gyárt különleges gumiabroncsokat a Tiger páncélozott jármű alvázára szerelt mobil tankelhárító rakétarendszerekhez, ahogy az Ural teherautókhoz is, amelyek az orosz hadsereg fő szállítóeszközeinek számítanak.

Az ugyanakkor nem világos, ki szállította az oroszoknak az említett gyártósort. A Denník N-nek az engedélyezett tételekről, néhány esetben mennyiségekről és a vevő cégekről vannak adatai.

Nem kizárt, hogy más uniós országok cégei intézték Szlovákiában a vámeljárást, mivel az EU szabályai ezt lehetővé teszik.

A csapágyak különösen fontos alkatrészek, hozzájuk kötődik a lap egy másik példája. Július végén a vámosok jóváhagyták 3750 darab csapágy oroszországi exportját. A vevő a jaroszlavli GK Jard cég volt, amely motoralkatrészeket állít elő, s az egyik beszállítója a belarusz MAZ-nak, amely különféle rakétarendszerekhez gyárt hordozó gépjárműveket.

Az újságírók szerint Szlovákiából a putyini rezsim háborús szövetségeséül szegődött Iránba is eljutnak potenciálisan hadiipari felhasználású termékek. A vámtisztviselők például jóváhagyták több százezer, részben vasúti forgóvázakhoz való csapágy iráni exportját. Tekintettel Teherán és Moszkva szoros kapcsolataira, nem zárható ki ezek továbbadása.

A polgári és katonai célokra is alkalmas termékek exportját elvben a szlovák gazdasági minisztérium kell engedélyezze, ám mint azt a Denník N kikutatta, ők nagyon kevés ilyen engedélyt adnak ki. Az újság arra a következtetésre jutott: a vámosok nyilvánvalóan nem ellenőrzik, hogy az általuk kivitelre jóváhagyott termékek katonai célra is felhasználhatóak-e. Ha viszont ilyenek exportját lehetővé tették, azzal megsértették az Európai Unió Oroszországra kiszabott szankcióit. A Pénzügyőrség állítja, minden szabályt betartanak.

Eduard Heger kormányfő azt mondta, az újságírók megállapításait a hadsereg vezetőivel ellenőrizteti. Jaroslav Nad’ védelmi miniszter elismerte, problémásnak tartja a feltárt gyakorlatot. "Amint a szállított tételek teljes listáját kiértékeljük, megtesszük a megfelelő lépéseket" - mondta a lapnak. A parlament védelmi és biztonsági, valamint pénzügyi bizottsága együttes ülésen készül megvitatni a kérdést.

A helyzet kezelését bonyolítja, hogy az országban erős az orosz propaganda befolyása, és egy szeptemberi felmérés szerint a szlovákok több mint fele üdvözölné Oroszország győzelmét Ukrajna felett. 

A pozsonyi kormány azon dolgozik, hogy fokozza a hibrid fenyegetések elleni küzdelmet. Az erre létrehozott belügyminisztériumi központ vezetője, Daniel Milo egy interjúban azt mondta, mesterséges intelligencia alapú elemzőszoftvert készülnek vásárolni az online dezinformációs műveletek felderítésére.

A megosztottság pártok szintjén is jól érzékelhető. A Robert Fico volt miniszterelnök vezette SMER-SD szavazóinak túlnyomó többsége például az oroszok oldalán áll. Fico az oroszellenes szankciók hangos ellenzője, s pártjának egy aláírásgyűjtéssel sikerült elérnie, hogy Zuzana Caputová államfőnek népszavazást kelljen kiírnia a parlamenti választási időszak lerövidítésének, illetve a Heger-kormány azonnali elmozdításának lehetőségéről.