Európai Unió;Európai Bizottság;költségvetés;gazdasági növekedés;

2022-11-10 09:30:00

Itt a javaslat, az Európai Bizottság írna négyéves költségvetési tervet a 27 EU-tagországnak

A brüsszeli testület közzétette az Európai Unió költségvetési szabályainak felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát.

Az úgynevezett Stabilitási és Növekedési Paktum — amelynek segítségével a tagállamok összehangolják a gazdaságpolitikájukat — az évek során egyre bonyolultabbá és érthetetlenebbé vált. A kezdeményezett reform lényege, hogy az országok reálisabb és fenntarthatóbb adósságcsökkentési tervekben állapodjanak meg Brüsszellel, miközben végrehajtják a szükséges reformokat és állami beruházásokat. Az EB ugyanakkor szigorítaná az előírások teljesítését, keményebb kézzel bánna azokkal a tagállamokkal, amelyeknek jelentős az államadósságuk. A javaslatcsomagnak nem része a referenciaértékek megváltoztatása: az országok továbbra sem léphetnék túl a GDP 3 százalékának megfelelő hiányt, államadósságuk pedig nem lehetne magasabb a GDP 60 százalékánál.

Az indítvány szerint az Európai Bizottság a nemzeti sajátosságokat jobban figyelembe vevő, négyéves tervet dolgozna ki minden ország számára, hogy az államadósságát fokozatosan csökkenő pályára állítsa. Jelenleg ennek mértéke horribilis az EU-ban, Görögországban és Olaszországban például meghaladja a GDP 150 százalékát. A programot a brüsszeli testület és az illetékes kormány közötti egyeztetéseket követően az EU27-ek hagynák jóvá. Ha egy tagállam a megállapítottnál hosszabb időt kér a program végrehajtására, azt a reformokra és a beruházásokra vonatkozó kötelezettségvállalásokkal kellene megindokolnia. A megállapodás után a tagállamokra fokozott nyomás nehezedne, hogy teljesítsék ígéreteiket, másként szankciókkal kellene számolniuk.

Bár a szabályok megszegése esetén kiszabott pénzbüntetés összege csökkenne a jelenlegi mértékhez képest, de nagyobb valószínűséggel, szinte automatikusan alkalmaznák őket. Ha egy ország az adott időkereten túl letérne az adósságcsökkentési pályáról, ha túllépné a 3 százalékos éves GDP-arányos hiányküszöböt, vagy ha nem hajtaná végre a vállalt reformokat és beruházásokat, az Európai Bizottság pénzbírságot szabhatna ki.

A bizottsági közleményt a jövő év elején követik majd a részletes jogszabályi javaslatok. Szó van arról, hogy a tagállami vezetők jövő márciusi találkozójukon nagy vonalakban megállapodnának a paktum reformjáról. Sokan azonban túl rövidnek tartják ezt a határidőt. Bár az EU költségvetési szabályait a Covid-19 válság miatt felfüggesztették, várható, hogy 2024-ben ismét hatályba léptetik őket, de kevés az esély rá, hogy addigra készen lesz az új törvény.