Benin;

- Online katalógus készült a benini bronzokról

Elkészült a világ különböző múzeumaiban őrzött műtárgyak átfogó adatbázisa. Származásuk feltérképezése egyúttal kérdéseket vet fel hollétük jogosságát tekintve.

A Digital Benin, az Ernst von Siemens művészeti alapítvány által finanszírozott, 1,5 millió eurós (1,3 milliárd GBP) kétéves nemzetközi kutatási projekt eredménye, az első átfogó műtárgyadatbázis, amelyet közös néven a Benin bronzok ismernek. A 20 ország 131 múzeuma által szolgáltatott mintegy 12 ezer kép és információ létrejött adatbázis nemcsak azt a gyakran kanyargós származást mutatja be, amelyet a tárgyak európai és amerikai birtokosai a múltban óvakodtak nyilvánosságra hozni. A műtárgyakat a benini birodalom alapítóinak összefüggésében is bemutatja, az Edo kultúrában betöltött jelentőség és szertartási funkció szerint csoportosítva - írja a The Guardian.

Bár a Digital Beninben még nem szerepel néhány magángyűjteményben lévő bronz, a projekt szervezői szerint adatbázisuk átfogó. A projektben részt vesznek olyan intézmények is, amelyek a közelmúltban adtak vissza Nigériának benini bronzot, vagy megfogadták, hogy a közeljövőben ezt megteszik – köztük a berlini Etnológiai Múzeum, a washingtoni Smithsonian Intézet, valamint az oxfordi és cambridge-i egyetemek –, valamint olyan intézmények is, amelyek ma még ellenállnak a visszaszolgáltatási követeléseknek.

A Benini Királyságból származó műkincsek zömét - 994 darabot - a British Múzeum őrzi. A múzeum egy hatvanas évekbeli törvény miatt nem válhat meg ezektől, de tárgyalásokat folytat a nigériai hatóságokkal arról, hogy a későbbiekben benini műtárgyakat adjanak kölcsön a tervek szerint Edóban megnyíló Nyugat-Afrikai Művészeti Múzeumnak. Amint arról lapunk is beszámolt, világszerte egyre több múzeum adja vissza az ellopott benini műkincseket. Októberben Washigtonban ünnepelték meg 31 műtárgy visszaszolgáltatását. A német kormány pedig aláírta a megállapodást, amelynek értelmében több mint 1100 műtárgy kerülhet vissza Nigériába.

A származási történetek feltérképezésével a Digital Benin közvetve felvet néhány kérdést azzal kapcsolatban, hogy ezeknek a tárgyaknak valójában hova kellene tartozniuk. Bár az útvonalak, amelyeken a benini bronztárgyak európai vagy észak-amerikai múzeumi gyűjteményekbe kerültek, ritkán egyértelműek, Barbara Plankensteiner, a projekt vezető kutatója és a Hamburgi Múzeum am Rothenbaum igazgatója szerint kijelenthető, hogy az adatbázisban szereplő mintegy 5000 tárgyat zsákmányolták. Mintegy 400 tárgy esetében nem sikerült azonosítani a származási helyet. "A projekt a műtárgyak feltérképezésén túl segít a fosztogatás és a csempészet kutatásában is" - mondta Jonathan Fine, a bécsi Weltmuseum igazgatója.

A finanszírozás még egy évig lehetőséget ad a frissítésre további levéltári fényképekkel, valamint a tulajdonosok változásának rögzítésével. A szervezők reményei szerint az adatbázist átadhatják egy megfelelő nigériai intézménynek.

A bronzok

A Benini bronzok több ezer fémtáblából és szoborból álló csoport, amelyek a Benini Királyság királyi palotáját díszítették a mai Nigéria területén. A tárgyak - emléktáblák, sárgaréz és bronz szobrok, ékszerek - együttesen a benini művészet legkiemelkedbb darabjai, melyek a XIII. századtól kezdve az Edo nép művészei alkották őket. A legtöbb műtárgyat a britek kifosztották az 1897-es Benini expedíció során. Kétszáz darabot a londoni British Museumba vittek, a többi pedig más európai múzeumokba került. Jelentős gyűjtemény található Németországban és az Egyesült Államokban. 

Rossz hírek jönnek a nagy szociálismédia-cégek házatájáról, megtorpant fejlődésük, csökken bevételük. Vajon végzetes-e ez számukra, mire számíthatnak a felhasználók a jövőben?