Mint arról az elmúlt hetekben a Népszava számos alkalommal beszámolt, az új pénzügyi stratégia a szigetország legrövidebb ideig hatalmon lévő kormányfője, Liz Truss és felkészületlen pénzügyminisztere, Kwasi Kwarteng helyrehozhatatlan pénzügyi károkat okozó szeptember 23-i minibüdzséjének aprítógépbe kerülése miatt vált szükségessé. Míg a Truss-Kwarteng duó megalapozatlan adócsökkentésekkel és az államháztartási deficit tarthatatlan növelésével akarta fokozni a versenyképességet, az október 25-én hivatalba lépett új kormányfő, Rishi Sunak és az elődjénél jóval tapasztaltabb Jeremy Hunt éppen az ellenkező irányban indultak el.
A parlamentben bemutatott brit őszi költségvetés 54 milliárd fontos költségvetési hiányon és 11,1 százalékos infláción igyekszik úrrá lenni. A szikár számokon túl a kormány előtt tornyosuló legnagyobb kihívás, hogy megőrizze a Konzervatívok imázsát: alacsony adózásban gondolkodik, egyben a lakosság sérülékenyebb része iránt együttérzést mutat. Jeremy Hunt alsóházi felszólalását azzal kezdte, hogy "tanárok, kórházi ápolók és sokan mások" aggódnak a jövő miatt. A parlamenti patkó minden oldalán hangoskodó képviselők előtt a gazdaság megélénkítését nevezte elsődleges célnak. Még a rossz hírek bejelentése előtt megígérte, a kormány "becsületes lesz a nehézségek bevallása és tisztességes a megoldások terén". A költségvetés három prioritásának a "stabilitást, növekedést és a közszolgáltatásokat" nevezte a "globális gazdasági válság okozta szembeszél" ellenére.
A "stabilitás felé vezető kiegyensúlyozott úton" le kell győzni az éppen egy nappal korábban 41 éves rekordra emelkedett, 11,1 százalékos inflációt, ami pedig az általános helyzetképet illeti, a pénzügyminiszter a "globális energia-, inflációs és gazdasági válságra" hivatkozott. A független Költségvetésfelelősségi Hivatal friss jelentése szerint a szigetország recesszióban van, miután a gazdaság két egymást követő negyedévben lassult. Amiben a pénzügyér bízik, az a brit emberek "keménysége és találékonysága, melyek segítségével úrrá lesznek a viharon". A kormánynak még "szerencséje" is volt, amennyiben már a Truss-féle büdzsé utáni gyors-korrekció is javított a feltételeken. A pénzpiacok bizalmának visszatérésén 6 milliárd fontot nyert, így a fekete lyuk már "csak" 54 milliárd fontot tett ki.
Jeremy Hunt, aki két egymást követő tory vezetőválasztáson maradt alul, ismételten hangsúlyozta, hogy a legfájdalmasabb terheket a társadalom szerencsésebb, vagyonosabb, "szélesebb vállú" tagjai viselik majd. Ennek jegyében például évi 150 ezer fontról 125 ezer fontra csökkentette a legmagasabb, 45 százalékos személyi jövedelemadó alsó határát. Az adóintézkedések sorában mind az szja- és a személyi kedvezmények, mind az egyes adósávok küszöbét befagyasztotta, azaz ahogy a fizetések 2028-ig emelkednek, több millióan csúsznak majd át a magasabb adókategóriákba. Jelentős érvágás még a megtakarításaikat befektetett nyugdíjasokon is, hogy az eddigi 2000-ről 1000 fontra csökken az osztalékokból befolyt összeg éves adókedvezménye, miközben a nyereségadó emelkedik. A Konzervatívok hitelét feltétlenül emeli, hogy a 2019-es választási program ígéretét teljesítve a vagyonfüggő kedvezmények, köztük a szociális segély és lakástámogatás, illetve az állami nyugdíjak összege is követik az októberi inflációt, azaz 2023. áprilisától 10,1 százalékkal emelkednek.
Kulcsfontosságú energiapolitikai döntés, hogy az olaj- és gázipari vállalatok nyeresége után fizetendő adó 25-ről 35 százalékra nő. Ez az intézkedés 2028-ig marad érvényben, de januártól egyszeri kivetéssel 45 százalékos adó sújtja a villamosenergia-termelő vállalatokat. Az Egyesült Királyság energiabiztonságát, ellátási függetlenségét szolgálja, hogy 30 év óta először a suffolki, kelet-angliai tengerparton új atomerőmű épül, Sizewell C néven. Jövő év áprilisáig mindenki számíthat rezsicsökkentésre, részben egy több száz fontos egyszeri támogatás, részben a villany- és gázszolgáltatásban bevezetett ársapka révén. Ami az érem másik oldalát, a közkiadásokat érinti, a Covid-pandémia utóhatásainak orvoslása érdekében a következő két évben extra 6,6 milliárd font jut az ingyenes egészségügyi ellátásnak, az NHS-nek, míg az iskolák helyzetén ugyanezen idő alatt 4,6 milliárd font javít.
Jeremy Hunt ismételten emlékeztette a Munkáspártot a toryk prudens, deficitcsökkentő, egyben könyörületes hozzáállására. Ezt figyelmen kívül hagyva a munkáspárti árnyék-pénzügyminiszter leszögezte, hogy az Egyesült Királyság fejlődését a 12 éve tartó konzervatív kormányzás fogja vissza. "Soha többé nem szabad a Konzervatívokat a gazdasági hozzáértés pártjának tekinteni" - ostorozta a szemben ülő oldalt Rachel Reeves. Bár a pénzügyminiszter reményét fejezte ki, hogy elkerülhető lesz egy újabb "megszorítási éra", elemzők szerint akármelyik párt kerül hatalomra a legkésőbb 2024 januárjában esedékes következő brit választások után, nem ússza meg a szigorú takarékosságot.
54 milliárd fontos költségvetési hiányon és 11,1 százalékos infláción igyekszik úrrá lenni a brit őszi költségvetés.