Hollandia;Kelet-Ukrajna;lelőtt maláj gép;

Életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték Hollandiában a maláj gép lelövésének felelőseit

Egyiküket viszont minden vádpont alól felmentették. Semelyik vádlott nem volt ott a tárgyaláson. 

Életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte távollétükben a holland bíróság azt a három férfit, aki részt vett a Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépének lelövésében - adta hírül a Reuters.

Egy negyedik férfit azonban felmentettek. Az MH17-es járatot 2014. július 17-én Kelet-Ukrajna felett, Donyecktől nem messze érte rakétatalálat. A lövedék a pilótafülke mellett robbant fel, s a több ezer repesz azonnal megsemmisítette a gépet. A tragédiában a fedélzeten tartózkodó mind a 298 utas, valamint a legénység is életét vesztette.

„Csak a legszigorúbb büntetéssel lehet megtorolni mindazt, amit a gyanúsítottak tettek, s amiért annyi szenvedést okoztak az áldozatoknak és hozzátartozóiknak”

- indokolt Hendrik Steenhuis bíró. A tömeggyilkosság időpontjában éppen Oroszország ellenőrzése alatt állt az a terület, ahonnan a gépet megcélzó Buk légvédelmi rendszer rakétáját indították. Az áldozatok képviselői szerint az ítélet fontos mérföldkő, noha a gyanúsítottak szökésben vannak. Vélhetően Oroszországban tartózkodnak, nem adták ki őket. Oroszország elutasította, hogy bármi köze lenne a mészárláshoz. Ivan Necsajev helyettes külügyminisztériumi szóvivő csütörtökön arról beszélt, a kormány tanulmányozni fogja a bíróság ítéletét. Ilyenkor minden részlet számít – tette hozzá.

A bizonyítékok közt kulcsfontosságú volt az a telefonbeszélgetés, amelyet az ukrán hírszerzés hallgatott le. Ebben lényegében beismerték a támadást, és az is kiderült, azt hitték, hogy egy ukrán gépre céloztak. 

A beszélgetés szerint látták is a gépet a radaron, mivel egyikük azt mondta, hogy egy „madárka” repült feléjük - utalva a maláj gépre, amely 10 ezer méteren haladt.

Ez azt is bizonyítja, hogy a szakadár állam vezetői tudomással bírtak a rakétatámadásról. Akkoriban kereskedelmi gépek rendszeresen használták ezt a légifolyosót. A bíró azt hangoztatta, hogy a támadás egy összehangolt katonai művelet volt, a résztvevők közül pedig többen orosz állampolgárok voltak, vagy korábban az orosz hadseregben szolgáltak. 

Egyébként a több száz áldozattal végző Buk rakétarendszer nem sokkal a támadás előtt érkezett Kelet-Ukrajnába. Kiderült az is, hogy a Kurszkban állomásozó orosz fegyveres erőktől származik.